Nίκη για Μπολόνια… και ανάσα!

Εύκολα-δύσκολα πήρε τη νίκη η Μπολόνια μέσα στο «Stadio Renato Dall’Ara».

Βρίσκοντας δύο γκολ στο φινάλε κάθε ημιχρόνου η Μπολόνια πήρε σημαντική νίκη (2-1) επί της Ουντινέζε που την «ξεκολλά» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο «Stadio Renato Dall’Ara» οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Πουσέτο στο 32ο λεπτό να «αδειάζει» τον προσωπικό του αντίπαλο Κρεΐτσι και να εκτελεί με άψογο τρόπο τον Σκροπούσκι. Παρά την ανωτερότητά τους οι «φριουλάνι» δεν διατήρησαν το πλεονέκτημά τους αυτό αλλά έφτασαν στην ισοφάριση με τον Παραγουανό Σαντανέρ.

Οι «ροσομπλού» ισορρόπησαν με την απόδοσή τους στο δεύτερο 45λεπτο και με την διαρκή επιθετική τους επιμονή από την δεξιά πλευρά με τον Ματιέλο πέτυχαν την ανατροπή στο 82′ με σκόρερ τον Ορσολίνι, που βρισκόταν μόλις για τρία λεπτά στον αγωνιστικό χώρο για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Φίλιπο Ιντσάγκι που ανεβαίνεθι στους 7 βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια, έμεινε στους 8 η Ουντινέζε που έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί στα ψηλά.