Άλλα αθλήματαΜαχητικά αθλήματα

Ασημένιος στο Προολυμπιακό ο Πιλίδης

Το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο προολυμπιακό τουρνουά της Βουλγαρίας κατέκτησε ο Γιώργος Πιλίδης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής, που εξασφάλισε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, δεν αγωνίστηκε στον τελικό, καθώς είχε χτυπήσει στο πόδι του.

Στη γυναικεία Πάλη στα 68κ. η Αγόρω Παπαβασιλείου ηττήθηκε από την Μανόλοβα με 4-0 στα σημεία. Η αθλήτρια από το Αζερμπαϊτζάν έφτασε έως τον τελικό και η ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αγωνιστεί στα ρεπεσάζ. Στα 76κ. η Κατερίνα Πιτσιάβα έχασε από την Σπέρκα (Πολωνία) με 5-0.

Το Σάββατο εκτός από την Παπαβασιλείου θα αγωνιστούν και οι αθλητές της ελληνορωμαϊκής. Στα 77κ. ο Γιώργος Πρεβολαράκης θα αντιμετωπίσει τον Πολωνό Μπαμπαγιάν. Στα 87κ. ο Δημήτρης Παπαδόπουλος θα παλέψει με τον Αυστριακό Βάγκνερ. Στην κατηγορία των 97κ. ο Λαοκράτης Κεσσίδης θα αντιμετωπίσει τον Ζόκε (Ουγγαρία), ενώ τέλος στα 130κ. ο Αλέξανδρος Παπαδάτος θα αντιμετωπίσει τον Φινλανδό Κουοσμάνεν.

Να θυμίσουμε ότι οι δύο φιναλίστ σε κάθε κατηγορία θα πάρουν και την Ολυμπιακή πρόκριση.