Νίκη «χρυσάφι» για τον Καραϊσκάκη!

Νίκη «χρυσάφι» πέτυχε στην Δράμα ο Καραϊσκάκης (4-2 την Δόξα), δίνοντας παράλληλα νέο ενδιαφέρον στην μάχη της παραμονής. Υποβιβάστηκε η Ιεράπετρα (έχασε 1-0 στη Λάρισα από τον Απόλλωνα), εντός έδρας νίκη για την… αδιάφορη Παναχαϊκή (2-1 τα Τρίκαλα).

Δόξα Δράμας – Καραϊσκάκης 2-4

Νίκη μισή παραμονή πέτυχε στην Δράμα ο Καραϊσκάκης, αποτέλεσμα που τον φέρνει πλέον στο -1 από την Δόξα… Σ΄ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι, τα πρώτα λεπτά του κύλησαν χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, με το ματς να παίζεται κυρίως στο κέντρο. Ωστόσο στο 7΄ οι Ηπειρώτες ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο να προηγηθούν στο σκορ, η προσπάθεια όμως του Ναζίμ έφυγε ελάχιστα άουτ από την εστία του Ηλιάδη.

Αυτό που δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι παίκτες του Γιάννη Μάγγου, το πέτυχαν αυτοί του Κώστα Βασιλακάκη στο 23΄με το σουτ του Σαμπανίδη… Από το σημείο εκείνο και μετά η Δόξα κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη το συγκρότημα της Άρτας έκανε την ολική ανατροπή και πέτυχε μία νίκη, που την βάζει για τα καλά στο κόλπο της παραμονής. Στο 60΄ ο Ναζίμ έκανε το 1-1, για τους «πράσινους» με κεφαλιά.

Στο 72΄ η Δόξα κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ, με κεφαλιά του Πινδώνη. Ωστόσο η χαρά των «μαυραετών» δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 80΄ ο Μπρέμπος έφερε εκ νέου το ματς ίσα. Στην συνέχεια ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ, τα οποία έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Ηπειρωτών. Στο 81΄ ο Βακενβάι με κεφαλιά έκανε το 2-3, ένω ένα λεπτό μετά ο Δούμτσιος έκανε το 2-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Απόλλων Λάρισας – ΟΦ Ιεράπετρας 1-0

Παναχαϊκή – Τρίκαλα 2-1