Ο «Greek Freak» και οι Μπακς προειδοποίησαν τους Χιτ ενόψει πλέι οφ (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς έστειλαν... μήνυμα στους Χιτ ενόψει των πλέι οφ, μιας και είναι πιθανόν να συναντηθούν, επικρατώντας με 122-108, ενώ παράλληλα έμειναν «ζωντανοί» και για την 2η θέση στην Ανατολή.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς έστειλαν… μήνυμα στους Χιτ ενόψει των πλέι οφ, μιας και είναι πιθανόν να συναντηθούν, επικρατώντας με 122-108, ενώ παράλληλα έμειναν «ζωντανοί» και για την 2η θέση στην Ανατολή.

Οι Μπακς έφτασαν το ρεκόρ τους στο 46-25 και θέλουν νίκη τους μέσα στο Σικάγο την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και ήττα των Νετς ώστε να ισοβαθμήσουν στο 47-25, όπου τα «Ελάφια» έχουν το πλεονέκτημα στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Στην περίπτωση που οι Νετς κερδίσουν, οι Μπακς θα είναι σίγουρα τρίτοι με πιθανότερο αντίπαλο τους Χιτ που είναι στην 6η θέση και θέλουν συνδυασμό αποτελεσμάτων για να την αποφύγουν.

Το Μιλγουόκι πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και με την επίθεση του, κατάφερε να σκοράρει 44 πόντους στην 1η περίοδο και να πάρει διαφορά 16 πόντων. Τίποτα δεν άλλαξε ούτε στην 2η περίοδο, οι Χιτ είχαν τον Ναν σε μεγάλη μέρα αλλά ήταν μόνος του, ενώ η άνοδος του Γιάννη βοήθησε τους Μπακς να προηγηθούν με 19 πόντους στο ημίχρονο (70-51).  Οι Χιτ στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν να μειώσουν, κατέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους αλλά μέχρι εκεί, μιας και τα «Ελάφια» με μπροστάρη τον Αντετοκούνμπο, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν εύκολα στην νίκη με

Για το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 15 πόντους με 2/6 βολές, 5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κόψιμο σε 34 λεπτά συμμετοχής, οι Μίντλετον και Φορμπς είχαν από 21 πόντους, ο Χόλιντει είχε 20 πόντους και 10 ασίστ ενώ ο Θανάσης ήταν άποντος με μία ασίστ.

Από το Μαϊάμι,με το οποίο δεν αγωνίστηκε ο Μπάτλερ, ο Ναν είχε 31 πόντους με 1/1 βολή, 9/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα, ο Ντράγκιτς και ο Ρόμπινσον είχαν από 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 44-28, 70-51, 99-81, 122-108.