Πήρε το ντέρμπι η Σάλκε, “τεσσάρα” η Μπάγερν

Μεγάλη νίκη πήρε η Σάλκε στην έδρα της Βέρντερ με 1-2, χάρη στο αυτογκόλ του Βελίκοβιτς και του Γκορέτσκα.

Η Βέρντερ άνοιξε το σκορ με τον Μανέ στο 20′ της αναμέτρησης, με τη Σάλκε να φέρνει το ματς στα ίσα με αυτογκόλ του Βελίκοβιτς. Στην επανάληψη το τέρμα του Γκορέτσκα έδωσε την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες για την ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία τη Βέρντερ Βρέμης.

Μπάγερν-Μάιντς 4-0

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μπάγερν Μονάχου κοντρα στην Μάιντς την οποία συνέτριψε με 4-0. Οι Βαυαροί είδαν τον Άριεν Ρόμπεν να πετυχαίνει δύο γκολ στο 11ο και 23ο λεπτό, γράφοντας το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Πολωνός επιθετικός,Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος με γκολ στο 50′ και στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 που στέλνει την Μπάγερν στους 9 βαθμούς.