Σήκωσε το Europa League στη «ρώσικη ρουλέτα» η Βιγιαρεάλ!

Σε έναν απίστευτο τελικό στο Γκντάνσκ της Πολωνίας, η Βιγιαρεάλ κατάφερε να κερδίσει στα πέναλτι την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και να πανηγυρίσει την κατάκτηση του Europa League.

Τέταρτη κατάκτηση για τον  Ουνάι Έμερι…

Ο Ζεράρντ Μορένο είχε δώσει προβάδισμα στη Βιγιαρεάλ στο πρώτο ημίχρονο για να έρθει η απάντηση της Γιουνάιτεντ με τον Έντισον Καβάνι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με 1-1 σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση. Ούτε εκεί κατάφερε κάποια από τις δύο ομάδες να ξεχωρίσει και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί έγινε πραγματικά μία διαδικασία θρίλερ. Εκτέλεσαν όλοι οι ποδοσφαιριστές και η σειρά των τερματοφυλάκων θα έκριναν λογικά τον τελικό. Κι έτσι κι έγινε. Ο Ρούλι εκτέλεσε για το 11-10 και ο Ντε Χέα πήρε φόρα για να εκτελέσει κάτω δεξιά. Ο Ρούλι της Βιγιαρεάλ μάντεψε σωστά, έπεσε και έδιωξε τη μπάλα και χάρησε στην ομάδα του το πρώτο ευρωπαϊκό της τίτλο στην ιστορία της!