«Break» της ΑΕΚ με τον Μέικον πρωταγωνιστή!

Ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα στην Πάτρα, με την ΑΕΚ να κάνει break δια χειρός Ντάριλ Μέικον, που με 2/3 βολές χάρισε τη νίκη στην Ένωση με 81-80, επί του Προμηθέα. Μία νίκη από την τρίτη θέση η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.

Κλαβέλ και Αγραβάνης ανέλαβαν δράση για τον Προμηθέα, με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει τα ηνία του αγώνα (13-8, 4′). Ο Ματσιούλις μείωσε με τρίποντο, κρατώντας την Ένωση σε απόσταση… βολής (13-11, 5′). Ο Γιαννόπουλος έκανε αισθητή την παρουσία του και ανέβασε τη διαφορά (17-11), με τον Γκίκα να μειώνει (17-14, 8′). Η ΑΕΚ μείωσε με τον Ζήση, αλλά ο Λούντζης είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 19-16.

Ο Κλαβέλ συνέχισε να δίνει λύσεις στον Προμηθέα, επιθετικά, όμως η ΑΕΚ δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και μείωσε σε απόσταση βολής με τον Γόντικα (26-25, 13′). Γιαννόπουλος και Αγκμπελέζε συνδέθηκαν με το καλάθι της ΑΕΚ και η διαφορά των Πατρινών αυξήθηκε (34-29, 16′). Η αντίδραση της Ένωσης ήταν άμεση με τον Κατσίβελη να δίνει προβάδισμα (36-37, 18′). Ο Λούντζης απάντησε, αλλά η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο και έχτισε διαφορά με τον Μορέιρα (38-42, 19′). Ο Λούντχζης σκόραρε για το 40-42, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Η ΑΕΚ συνέχισε να χτυπάει τον Προμηθέα κοντά στο καλάθι και με τον Μορέιρα κράτησε το προβάδισμα (45-48, 23′). Ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε με τρίποντο, αλλά η απάντηση ήταν άμεση με Μέικον-Γιάνκοβιτς (48-52, 24′). Ο Προμηθέας έμεινε στο πλάνο του και με τον Αγκμπελέζε προσπέρασε στο σκορ (55-54, 26′). Η ΑΕΚ απάντησε και χάρη στον Γιάνκοβιτς προσπέρασε στο σκορ εκ νέου (56-60, 28′). Τον Γιάνκοβιτς ακολούθησε ο Μορέιρα και το δεκάλεπτο έκλεισε με την Ένωση στο +4 για το 60-64.

Με πολύ καλό ρυθμό μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ και με τους Ζήση, Χρυσικόπουλο να σκοράρουν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (62-72, 33′). Ο Τζιάν Κλαβέλ ανέλαβε δράση και με τον Γιαννόπουλο να τον πλαισιώνει ο Προμηθέας μάζεψε τη διαφορά (72-75, 36′). Ο Ματσιούλις σκόραρε και η Ένωση ανέβασε τη διαφορά στο +5 (72-77, 37′). O Κλαβέλ είχε πάρει… φωτιά και δύο δικά του μεγάλα σουτ ανέτρεψαν το σκηνικό (78-77, 41” για το τέλος).

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, δια χειρός Γκίκα (78-79, 27” για το τέλος). Ο Τζεράι Γκραντ σκόραρε μετά την πάσα του Λούντζη για το 80-79. Ο Μέικον κέρδισε φάουλ από τον Χριστοδούλου και μαζί δικαίωμα για 3 βολές, 3,9” για το τέλος. Ο Μέικον από τη γραμμή μέτρησε 2/3 βολές και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 80-81 μέσα στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81.