Άλλα αθλήματαΜαχητικά αθλήματα

Μούσα Εβλόεφ : Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Ρώσος στα 97 κιλά – Πήρε το ντέρμπυ με Αρτούρ Αλεξανιάν (vid)

Στον τελικό των 97 κιλών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο στην ελληνορωμαϊκή πάλη ο Μούσα Εβλόεφ ήταν ο μεγάλος νικητής στην σπουδαία κόντρα με τον Αρτουρ Αλεξανιάν στον τελικό.

Ο Μούσα, δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής που εδώ όμως έκανε το ντεμπούτο του σε Ολυμπιάδα, κατάφερε στο Makuhari Messe Hall να επικρατήσει του Αρμένιου με σκορ 5-1.

Ο Αλεξανιάν ήταν ο προηγούμενος Ολυμπιονίκης του Ρίο που εδώ υπερασπίζονταν τον τίτλο του.

Στην κατηγορία χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Πολωνός Ταντέους Μιχάλικ που μέσα σε ένα λεπτό σκόραρε 9 πόντους κερδίζοντας τον Ούγγρο Άλεξ Σζόκε με τεχνική υπεροχή 10-0. Η αδερφή του η Μόνικα στο Ρίο το 2016 είχε κατακτήσει χάλκινο μετάλλιο επίσης και είχε αποτελέσει έμπνευση για τον αθλητή.

Επίσης ο Ιρανός Μοχάμαντ Σαράβι με 2-0 αναδείχτηκε χάλκινος Ολυμπιονίκης απέναντι στον Φινλανδό Άρβι Σαβολάινεν.