«Έσπασε» τα δοκάρια ο Αστέρας αλλά κέρδισε!

Τρία δοκάρια κατέγραψε ο Αστέρας Τρίπολης στο φιλικό με τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη (1-0)

Ακόμα μία φιλική νίκη πανηγύρισε η αρκαδική ομάδα, εν προκειμένω με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Ο Τιλίκα έστειλε την προειδοποιητική βολή μόλις στο 8ο λεπτό, όταν έπειτα από κόρνερ και φάση διαρκείας, το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Το ρολόι σημάδευε το 36ο λεπτό και ο Ριέρα εκτέλεσε με πάσα ένα φάουλ.

Ο Γκαρσία έγινε αποδέκτης της μπάλας και σέντραρε στο ύψος της μικρής περιοχής, όπου ο ανενόχλητος Τιλίκα πήρε την κεφαλιά και αποδείχθηκε πιο εύστοχος.

Έπειτα, ο ΠΑΣ κατέγραψε δύο αξιόλογες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, αλλά οι τελικές επιλογές δεν ήταν καλές.

Ο Περέα ήταν εκείνος που είχε μία… συμπαθητική στιγμή για να χριστεί σκόρερ (σουτ στο 59′ που πέρασε άουτ).

Ο Αστέρας άγγιξε το 2-0 στο 64ο λεπτό, όταν από φάουλ του Ρετζίς η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι κι εν συνεχεία πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΣ είχε καλή στιγμή στο 69ο λεπτό με ένα διαγώνιο σουτ του Τριάδη που έβγαλε ο Παπαδόπουλος.

Έκτοτε έγιναν αρκετές αλλαγές εκατέρωθεν, αλλά οι… συνήθειες δεν κόπηκαν. Για την ακρίβεια ο Αστέρας είχε τρίτο (!) δοκάρι, συγκεκριμένα στο 83′ με σέντρα του Σίτο που πήρε περίεργη τροχιά και βρήκε στο πάνω μέρος.

Η καλύτερη ευκαιρία του ΠΑΣ για να ισοφαρίσει καταγράφηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Τσιφτσής απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Μορέιρα και έπειτα από την εκτέλεση ουδείς φιλοξενούμενος κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

πηγή: Sportime.gr