Ήττα σοκ για τον Παναθηναϊκό

Τέλος στο σερί δέκα ηττών της έδωσε η Βαλένθια, που πήγε στο 4-11 στη βαθμολογία της Euroleague νικώντας τον Παναθηναϊκό που δεν έχασε μόνο το ματς στο φινάλε του Α’ Γύρου (10-5 ρεκόρ), αλλά και τον Νίκο Παππά, που αποχώρησε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τραυματισμό.

Ο Ματ Λοτζέσκι ξεκίνησε πολύ δυναμικά και το γρήγορο 0-7 του «τριφυλλιού» στα πρώτα 100” ανάγκασε τον Τσους Βιντορέτα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι», όμως, συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο (4-10 στο 5′ και 12-17 στο 10′), με τον Σίνγκλετον να μετράει 4 κοψίματα και τον «Λότζο» 11 πόντους. Η… πληγή που άνοιξε το πρώτο δεκάλεπτο στους πράσινους ήταν τα δύο φάουλ του Τζέιμς Γκιστ.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Βαλένθια και «ξέφυγαν» στο +11 στο 12′ (12-23), αλλά οι πρωταθλητές Ισπανίας… απάντησαν άμεσα. Ο Τιμπόρ Πλάις «πάτησε» πάνω στην απουσία του Γκιστ, που δεν αγωνίστηκε στην δεύτερη περίοδο λόγω των φάουλ του και με 10π. «ροκάνισε» τη διαφορά για το 25-28. Μάλιστα, με τρίποντο του Έρικ Γκριν το σκορ έγινε ισόπαλο στο 18′ (28-28), την ώρα που ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιρνε διαδοχικές λανθασμένες επιλογές στην επίθεση. Στο 20′ το σκορ ήταν 32-32 με τον Γκριν να έχει 4/5 τρίποντα. Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν 7 λάθη και μόλις 4 ασίστ.

Δια χειρός Γκριν οι «νυχτερίδες» πήραν το πρώτο προβάδισμά τους στο 22′ (34-32). Λίγο αργότερα το «τριφύλλι» έπαιξε ξανά καλή άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Σίνγκλετον – Λοτζέσκι – Λεκαβίτσιους «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό 13-0, για να πάρει και πάλι διψήφια διαφορά (36-46 στο 26′). Όμως, η Βαλένθια αποδείχθηκε… πολύ σκληρή για να πεθάνει και έκανε με τη σειρά της ένα 10-0 (46-46 στο 29′), με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να βγαίνει μπροστά. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με νέα ισοπαλία (48-48 στο 30′).

Το παιχνίδι έγινε… θρίλερ, ο κόσμος μπήκε για τα καλά στην εξίσωση, αλλά ο Ντένμον με τρίποντο έβαλε σε θέση οδηγού τους «πράσινους» (53-55 στο 34′) και στη συνέχεια έκανε 10 τους πόντους του για το 55-57 (36′). Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές έκαναν σημαντικό λάθος σε μία κατοχή, ο Ντόορνεκαμπ ευστόχησε σε τρίποντο (60-57), αλλά ο Νίκος Παππάς έβαλε το πρώτο του καλάθι για το 60-60.

Στην επόμενη φάση ο Ντόορνεκαμπ ευστόχησε ξανά σε σουτ τριών πόντων (63-60 στο 38′) και τα πράγματα έγιναν χειρότερα για το «τριφύλλι», αφού ο Παππάς τραυματίστηκε και αποχώρησε για τον πάγκο μην μπορώντας να πατήσει το πόδι του. Στη συνέχεια, ο «Λότζο» ισοφάρισε εκ νέου με τρίποντο στα 104” για το τέλος (63-63), ο Γκιστ έπαιξε μια καλή άμυνα, αλλά ο Ρίβερς αστόχησε σε δίποντο. Ο Γκριν έχασε τρίποντο και ο Ντούμπλιεβιτς αφού πήρε το επιθετικό ριμπάουντ «έγραψε» το 65-63 (36,6” για το τέλος). Ο Ντένμον πήρε μια τραβηγμένη επιλογή για τρεις και αστόχησε, ο Ρίβερς έκλεψε, αλλά έχασε το λέι απ στον αιφνιδιασμό και η… μάχη του ριμπάουντ έδωσε την κατοχή στη Βαλένθια, αφού βγήκε από το πόδι του Σίνγκλετον. Έτσι, οι πρωταθλητές Ισπανίας έφτασαν στη νίκη, δίνοντας τέλος στο σερί ηττών τους (67-63).

Τα Δεκάλεπτα: 12-17, 32-32, 48-48, 67-63

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Αμπάλντε 4, Βαν Ρόσομ 4, Ρούντεζ 2 (1/6 σουτ), Ντούμπλιεβιτς 11 (1), Μαρτίνεθ 4, Πλάις 13 (6/9 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκριν 21 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Ντόορνεκαμπ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 τάπες), Ρίβερς 7 (1/7 τρίποντα), Παππάς 3 (1), Ντένμον 10 (2), Γκιστ 3, Βουγιούκας 8 (4/5 δίποντα), Λεκαβίτσιους 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Γκάμπριελ, Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Αντετοκούνμπο.