Άλλα αθλήματα

Πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς: χάλκινο ο Τριανταφύλλου

Ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην ξιφασκία των Παραολυμπιακών Αγώνων - Είναι το πρώτο για την Ελλάδα στο Τόκιο.

Ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην ξιφασκία των Παραολυμπιακών Αγώνων – Είναι το πρώτο για την Ελλάδα στο Τόκιο.

To χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία β’ της σπάθης κατέκτησε ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου.

Αρχικά στον ημιτελικό ο ‘Ελληνας πρωταθλητής ηττήθηκε με 15-9 από τον Πολωνό Αντριαν Κάστρο και έτσι αγωνίστηκε για το χάλκινο μετάλλιο, με αντίπαλο τον Γάλλο Μαξίμ Βαλέ.

Στον μικρό τελικό ο Τριανταφύλλου κατάφερε να πάρει από νωρίς σημαντικό προβάδισμα με 5-3, το οποίο με ένα σερί 5-0 μεγάλωσε σε 10-3. Τελικά Με επικράτησε με σκορ 15-6 και έγινε ο πρώτος αθλητής της Ελλάδας που θα ανέβει στο βάθρο στο Τόκιο.