«Έμφραγμα» στις καθυστερήσεις για την Ελλάδα!

Δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 0-1 η Εθνική Ελλάδος με το γκολ του Δουβίκα στο πρώτο μέρος του αγώνα, καθώς το Κοσόβο βρήκε τελικά το τέρμα που έψαχνε με τον Μουρίκι να γράφει το τελικό 1-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα. #Προκριματικά #Mundial2022 #EuropeanQualifiers #Κόσοβο #Ελλάδα

Η εθνική μας «κόλλησε» με το… αγαπημένο της 1-1 και στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Κόσοβο και είδε τις ελπίδες της για πρόκριση στο Κατάρ σχεδόν να εκμηδενίζονται.

Το Κόσοβο «πλήρωσε» την Εθνική μας ομάδα με το ίδιο νόμισμα με τον Μουρίκι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να σκοράρει με το κεφάλι και να ισοφαρίζει σε 1-1 σε ένα καταστροφικό για την Εθνική μας ομάδα αποτέλεσμα. Αυτό που έκαναν οι Κοσοβάροι στο 92′ το είχε κάνει ο Δουβίκας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Τάσος Δουβίκας, στη μοναδική καλή στιγμή για την Εθνική μας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, πανηγυρίζοντας παράλληλα το πρώτο του γκολ με τα «γαλανόλευκα». Με το αποτέλεσμα αυτό η Εθνική μας ομάδα έφτασε τους τρεις βαθμούς σε τρία παιχνίδια (σ.σ. με όλα τα παιχνίδια να έχουν λήξει με το ίδιο σκορ το 1-1) και έχασε κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει να προλάβει… το τρένο των θέσεων που οδηγούν στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Γενικώς το παιχνίδι σε ολόκληρη τη διάρκειά του ήταν κάκιστο, με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με την Εθνική μας ομάδα να… παγιδεύεται στο 3-5-2 που επέλεγε ο Φαν τ’ Σχιπ, δεδομένων και των πολλών απουσιών που είχε να διαχειριστεί. Κάτι που τελικώς άλλαξε ο Ολλανδός τεχνικός στο 63′ με την είσοδο του Μάνταλου αντί του Δουβίκα (σ.σ. το μετέτρεψε σε 3-4-2-1).

Ακόμα και μετά το γκολ του Δουβίκα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, χωρίς να έχουν τη μεγάλη φάση να φέρνουν συνεχώς την μπάλα γύρω από τα καρέ του Βλαχοδήμου. Ο Έλληνας τερματοφύλακας, στις δύο καλές στιγμές των παικτών του Μπερνάντ Σαλάντα είδε την μπάλα να περνάει εκτός εστίας.