Άλλα αθλήματαΒόλεϊ

Ήττα στο τάι μπρέικ για την Εθνική από τη Σερβία

Η Εθνική ομάδα κράτησε τις καλύτερες εμφανίσεις της απέναντι στα μεγαθήρια του παγκόσμιου βόλεϊ. #ΕθνικήΕλλάδος #volley #Σερβία

Αφότου κοίταξε καταπρόσωπο την παγκόσμια πρωταθλήτρια και διοργανώτρια του Α΄ ομίλου Πολωνία την περασμένη Κυριακή (1-3), η ελληνική ομάδα οδήγησε απόψε την επίσης υπερδύναμη Σερβία στο τάι μπρέικ, πριν ηττηθεί τελικά με 2-3, κερδίζοντας ένα βαθμό.

Τελευταίος αντίπαλος για τη «γαλανόλευκη» θα είναι την Τετάρτη (8/9, 21:30) η Πορτογαλία.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 25-16, 28-30, 15-5.

Με το σκορ στο 2-1 σετ υπέρ της Σερβίας, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του τέταρτου και με το σκορ στο 13-11 υπέρ των «πλάβι» έγινε η φάση που έδωσε «φτερά» στους Έλληνες παίκτες, όταν ο Ζουπάνι με εκπληκτική άμυνα έδωσε την ευκαιρία να δοθεί συνέχεια στη φάση, την οποία τελείωσε με εκπληκτικό τρόπο ο Πρωτοψάλτης.

Από εκεί και πέρα στο σετ έγινε πραγματική «μάχη» με τη Σερβία να παίρνει το προβάδισμα αλλά οι Έλληνες διεθνείς έβρισκαν τον τρόπο να επιστέφουν. Μετά από φάση διαρκείας ο Λίσινατς έβαλε ξανά μπροστά τη Σερβία 18-16 αλλά η Εθνική έμεινε κοντά στο σκορ έχοντας καλό side out και με «αιχμή του δόρατος» τον Πρωτοψάλτη μείωσε σε 20-19, ισοφάρισε 22-22 με μπλοκ του Κασαμπαλή και πέρασε μπροστά 23-22 με κόντρα μπάλα του Ράπτη.

Παρόλα αυτά η Σερβία βρήκε τον τρόπο κι έφτασε σε ματς μπολ (24-23), ο Ράπτης κράτησε στο παιχνίδι την Εθνική ισοφαρίζοντας 24-24, ενώ μετά από φάση διαρκείας ο Πρωτοψάλτης έδωσε σετ μπολ στην Ελλάδα 25-24, αλλά αν και είχε κόντρα μπάλα με τον Πρωτοψάλτη, η Εθνική δεν κατάφερε να κλείσει το σετ καθώς το μπλοκ των Σέρβων ήταν αποτελεσματικό.

Η Σερβία έφτασε σε νέο ματς μπολ μετά από διπλή μπαλιά, όμως η Εθνική ισοφάρισε 26-26 μετά από άουτ σερβίς του Ατανασίεβιεβιτς. Ο Πρωτοψάλτης έδωσε σετ μπολ στην Εθνική 27-26, ο Ατανασίεβιτς ισοφάρισε (27-27), η Ελλάδα έφτασε ξανά σε σετ μπολ στο 28-27 και 29-28, με την τρίτη ευκαιρία να την εκμεταλεύεται και να παίρνει το σετ 30-28 με «πέναλτι» του Βουλκίδη.

Στο τάι μπρέικ η Σερβία μπήκε με διάθεση να πιέσει στο σερβίς, πράγμα που έκανε αποτελεσματικά χαλώντας την ελληνική υποδοχή. Έτσι με «όπλο» το μπλοκ πήρε από νωρίς διαφορά ασφαλείας και έκλεισε το παιχνίδι με 15-5.

*Οι πόντοι της Σερβίας προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΣΕΡΒΙΑ (Σλόμπονταν Κόβατς): Κοβάτσεβιτς 12 (9/17 επ., 2 άσσοι, 1μ πλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Κρισμάνοβιτς 13 (11/13 επ., 2 μπλοκ), Πέριτς 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 21% άριστες), Λούμπουριτς 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Ποντρασκάνιν 1 (1 μπλοκ), Τοντόροβιτς / Μαϊστόροβιτς (λ, 53% υπ. – 29% άριστες), Πέκοβιτς (λ), Όκολιτς 9 (4/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ίβοβιτς 12 (10/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Γιόβοβιτς, Ατανασίγιεβιτς 13 (10/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 3 (3/10 επ.), Ζουπάνι 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Πετρέας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 13 (10/20 επ., 3 μπλοκ, 31% υπ. – 15% άριστες), Πρωτοψάλτης 24 (19/42 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. – 33% άριστες), Ζήσης (λ), Βουλκίδηγς 1 (1/3 επ.), Ανδρεόπουλος 1 (1 άσσος, 33% υπ. – 22% άριστες), Μούχλιας.

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ