«Σόου» Μέσι με χατ-τρικ στην φιέστα της Αργεντινής (vid)

Η Αργεντινή επέστρεψε στα πάτρια εδάφη για πρώτη φορά μετά την κατάκτηση του Κόπα Αμέρικα και ο Λιονέλ Μέσι σε ένα ιστορικό βράδυ έδωσε ένα μοναδικό «σόου» με χατ-τρικ στο 3-0 επί της Βολιβίας για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2022.

Ο άσος της Παρί ήθελε να αποζημιώσει τους χιλιάδες συμπατριώτες του που παρά την βροχή βρέθηκαν στο Μονουμεντάλ για να αποθεώσουν τους θριαμβευτές του Κόπα Αμέρικα. Και τους αποζημίωσε με το… παραπάνω. Τρία γκολ και ένα ιστορικό ρεκόρ για τον Μέσι ο οποίος με το χατ-τρικ που πέτυχε έφτασε τα 79 γκολ σε διεθνείς αγώνες με την «μπιανκοσελέστε» και ξεπέρασε τον θρυλικό Πελέ που είχε 77, σε επίπεδο Λατινικής Αμερικής.

Ο «χορός» των γκολ άνοιξε στο 14ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ του Μέσι έξω από την μεγάλη περιοχή με την Αργεντινή να είναι η απόλυτη κυρίαρχος ενώ ακυρώθηκε και ένα γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες ως οφσάιντ. Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν… φτωχό με βάση τις ευκαιρίες της Αργεντινής η οποία είδε τον Μέσι να πετυχαίνει το 2-0 στο 65ο και να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του στο 89ο λεπτό όταν πήρε το «ριμπάουντ» για κάνει με κοντινό πλασέ το 3-0 και να γνωρίζει την αποθέωση με την ιαχή «Μέσι, Μέσι» να δονεί το Μονουμεντάλ. Μάλιστα νωρίτερα είχε ακυρωθεί και γκολ του άσου της Παρί ως οφσάιντ.

Με την νίκη αυτή η Αργεντινή έφτασε τους 18 βαθμούς, στην 2η θέση.