Superleague, βαθμολογία: Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός!

Αλλαγή στο βαθμολογικό ρετιρέ με τον Ολυμπιακό να περνάει μόνος πρώτος και τον ΠΑΟΚ να είναι στη 2η θέση μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ. #slgr #βαθμολογία #πρωτάθλημα #slgrinterwetten

Ο ΠΑΟΚ είναι ο μεγάλος κερδισμένος στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στη Σούπερ Λίγκα καθώς με την γκολάρα του Μπίσεσβαρ και το πέναλτι του Κούρτιτς (το κέρδισε ο «Μπίσε») επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στην Τούμπα. Με τη νίκη του αυτή, ο Δικέφαλος του Βορρά πέρασε στη 2η θέση της βαθμολογίας έχοντας συγκάτοικο τον Βόλο, που… γκρεμίστηκε με κρτότο από την κορυφή μετά το βαρύ 5-1 στη Λεωφόρο.

Οι «αιώνιοι» μια εβδομάδα πριν την πρώτη δική τους «μάχη» στο Φάληρο είχαν ένα εύκολο μεσημέρι Κυριακής σε Τρίπολη και Λεωφόρο αντίστοιχα. Αμφότεροι καθάρισαν με τους βαθμούς της νίκης σε λιγότερο από ένα ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός στα μισά του πρώτου μέρους ήδη είχε προηγηθεί με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης κι από κει και πέρα έχοντας αγκαλιάσει τη νίκη έκανε και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα της Πέμπτης στην Κωνσταντινούπολη με την Φενέρ.

Ακόμη πιο εύκολη υπόθεση ήταν η νίκη (5-1) για τον Παναθηναϊκό κόντρα στον (μέχρι το μεσημέρι της Κυριακής πρωτοπόρο) Βόλο. Στο 4΄το σκορ ήταν ήδη 2-0 για το τριφύλλι, στο ημίχρονο ήταν 4-0 και όλα τα άλλα είναι ιστορία.

Τέλος, στο 4ο ματς που συμπληρώνει το… Κυριακάτικο μενού, στη Λαμία, η γηπεδούχος ομάδας και ο Παναιτωλικός έδωσαν αμφότεροι μεγάλη μάχη για τους βαθμούς της νίκης, αλλά το χορταστικό 2-2 που διαμορφώθηκε στο 90′ με το γκολ του Βαρόνε τους χάρισε από ένα πόντο.