Πρόκριση για Ξάνθη, Λεβαδειακό, αποκλεισμός για Ηρακλή, Εργοτέλη

Ξάνθη και Λεβαδειακός πέρασαν τα εμπόδια της Προοδευτικής και της Καλαμάτας αντίστοιχα, με τους Εργοτέλη, Ηρακλή να πηγαίνουν… σπίτια τους. Πρόκριση και για Παναχαϊκή. #ΚύπελλοΕλλάδος #levadeiakosfc #xanthifc #iraklisfc #ergotelisfc #πρόκριση #αποκλεισμός

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η Ξάνθη. Οι Ακρίτες πέρασαν από την έδρα της Προοδευτικής με σκορ 2-0 και πήραν το εισιτήριο για την 5η φάση του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Χάιμε Μονρόι σκόραρε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο με τους Ιμπραΐμι (24’) και Μονρόζ (84’), για να καταβάλει την προσπάθεια της τίμιας Προοδευτικής που είχε τις στιγμές της για να ισοφαρίσει αλλά χωρίς να το καταφέρει.

Πρόκριση και για τον Λεβαδειακό, που επικράτησε 2-0 της Καλαμάτας. Οι Βοιωτοί εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που τους έδωσε στο 49’ ο Κωνσταντινόπουλος και κατάφεραν να λυγίσουν τους φιλοξενούμενους με τα τέρματα των Τσάπρα και Μουτίνιο.

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση πήραν τόσο η Παναχαϊκή με το 1-0 κόντρα στο Αιγάλεω, όπως και η Νίκη Βόλου, επικρατώντας 2-0 του Εργοτέλη.

Αποκλεισμός και για τον Ηρακλή. Παρότι προηγήθηκε, ο Γηραιός γνώρισε την ήττα με ανατροπή και αποκλείστηκε από τον Πανσερραϊκό (2-1). Ο Μπαστακός είχε δώσει προβάδισμα στον Ηρακλή στο 67’, αλλά ο Ανάκογλου δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, που πήραν τη νίκη με γκολ του Ριβάλντο στο 90’

Λεβαδειακός – Καλαμάτα 2-0

Άνευ αγώνων έχουν προκριθεί οι Ηλιούπολη, Κηφισιά, Αχέρων Καναλακίου, Λευκίμμη και Καλλιθέα. Τα ζευγάρια της επόμενης φάσης όπου θα μπουν και οι 10 από τις 14 ομάδες της Super League 1 (δεν συμμετέχουν οι πρώτοι τέσσερις της περσινής βαθμολογίας) θα γίνουν γνωστά τις επόμενες ημέρες και οι αγώνες θα διεξαχθούν το τριήμερο 26-27-28/10.

πηγή: Sport-FM