Νέα από ΕλλάδαΝέα από ΚόσμοΠοδόσφαιρο

Έλληνες…εξωτερικού: Γκολ Μήτρογλου και Μανωλάς

Ο Κώστας Μανωλάς, ο Κώστας Μήτρογλου και ο Γιώργος Τζαβέλας είναι οι τρεις  Ελληνες που ξεχώρισαν στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα του περασμένου Σαββατοκύριακου.

Ο διεθνής στόπερ άνοιξε το σκορ στο εύκολο 3-0 της Ρόμα επί της Τορίνο, ενώ ο Τζαβέλας αγωνίσθηκε και στα 90 λεπτά της εμφατικής νίκης που πέτυχε η Αλάνισαπορ με 4-1 επί της διεκδικήτριας του τουρκικού τίτλου, Μπασακσεχίρ!

Οσον αφορά στον χαρισματικό σέντερ φορ, που έχει δεχθεί έντονη κριτική για την «αφλογιστία» του, χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην Μαρσέιγ -που διεκδικεί ένα εισιτήριο για το νέο Champions League- διαμορφώνοντας το 2-1 στην έδρα της Τουλούζ, ένα λεπτό μετα την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Στον αντίποδα, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος γνώρισε τις έντονες αποδοκιμασίες που άγγιξαν τα όρια των ευθείων απειλών από τους οπαδούς του Αμβούργου μετά την συντριβή με 6-0 από την Μπάγερν Μονάχου, αποτέλεσμα που εκτός απροόπτου είναι καταδικαστικό για την μοναδική γερμανική ομάδα που δεν έχει υποβιβασθεί από την πρώτη κατηγορία.

Από τον πάγκο παρακολούθησε την αναμέτρηση με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, που μπήκε στα τελευταία λεπτά στην θέση του Ρόϊς, για να συμβάλει στην αμυντική λειτουργία των Βεστφαλών και να διατηρηθεί το προβάδισμα 3-2, σκορ με το οποίο έληξε το ματς.

Αναλυτικά:
ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Αρσεναλ με 3-0, δέχθηκε κίτρινη κάρτα

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Αρσεναλ

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Παίζει σήμερα εντός έδρας με την Μάντσεστερ Σίτι

Ντίνος Μαυροπάνος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπιλμπάο, δέχθηκε κίτρινη κάρτα

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Τορίνο, άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Εμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αταλάντα

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Αντικατέστησε στις καθυστερήσεις της εντός έδρας νίκης με 2-0 επί της Γκλάντμπαχ, τον Βέντελ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Αντικατέστησε στο 87` τον Ρόϊς, στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): 90 λεπτά στην εκτός έδρας συντριβή από την Μπάγερν Μονάχου με 6-0

Χρήστος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Λειψία
ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Πέτυχε (78`) το νικητήριο γκολ στην εκτός έδρας επικράτηση επί της Τουλούζ με 2-1. Είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ένα λεπτό νωρίτερα, στην θέση του Ζερμέν.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιένης): 90 λεπτά στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Αλταχ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Αγιαξ): Εμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Χέρενφεν

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 51` από τον Βαϊνάλντουμ) στην εμφατική νίκη με 5-0 επί της Αϊντχόφεν. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Οστάνδης

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Εουπεν

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Εκτός αποστολής

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Γάνδη. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

Στέλιος Κίτσιου (Σεντ Τρούιντεν): 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπριζ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα
Χρήστος Χαρίσης (Σεντ Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Δημήτρης Γούτας (Σεντ Τρούιντεν): Αντικατέστησε στις καθυστερήσεις τον Ντε Πέτερ στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπριζ

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Κορτράικ

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Αντικατέστησε στο 90` τον Σεβαλιέ στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σαρλερουά
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ρίο Αβε

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Αντικατέστησε στο 86` τον Μπαμπάνκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ρίο Αβε

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): 90 λεπτά στην εμφατική εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της διεκδικήτριας του τίτλου, Μπασακσεχίρ.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Εμεινε στον πάγκο στην εμφατική εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της διεκδικήτριας του τίτλου, Μπασακσεχίρ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ –Δεν διεξήχθη αγωνιστική το Σαββατοκύριακο–
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Βασικός (αντικατστάθηκε στο 80` από τον Ζακαρία) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αλ Καντασίγια

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά):  90 λεπτά στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Αλ Σαμπαπ