Νέα από ΕλλάδαΝέα από ΚόσμοΠοδόσφαιρο

Τραυματίσθηκε ο Sokratis, άπαντες «άσφαιροι»

Δείτε τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.

Ο τραυματισμός του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, είναι το πιό σοβαρό γεγονός από την παρουσία της ελληνικής «παροικίας» στα ευρωπαϊκά γήπεδα.

Ο διεθνής στόπερ, τραυματίσθηκε στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης με την Εβερτον και η σοβαρότητα της κατάστασης θα εξακριβωθεί σήμερα μετά τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις.

Αξιοσημείωτο, επίσης, είναι το γεγονός ότι κανένας από τους Ελληνες που αγωνίζονται στην «γηραιά ήπειρο» δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ αναλυτικά η παρουσία τους το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός στον αγώνα με την Εβερτον. Τραυματίσθηκε στο γόνατο και αντικαταστάθηκε στο 29` από τον Χόλντινγκ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Φούλαμ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπολόνια.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τορίνο.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Πάρμα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Αντικατέστησε στο 74ο λεπτό τον Γκέντνερ, στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Εϊμπάρ.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 64` από τον Ζερμέν), στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Λιόν.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 68` από τον Μαχέρ) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Γκρόνινγκεν.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας συντριβή με 3-0 από την Αϊντχόφεν.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την ισοπαλία 0-0 στην έδρα της Λόκερεν.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπέβερεν. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αβες.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90` λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αβες.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ με την Μπελενένσες.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νόρτζελαντ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μάτερσμπουργκ.
Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Χάρτμπεργκ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Πολιτέκνικα Ιάσι.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Κλουζ.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 70` από τον Γιαλτσινέρ) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Κασίμπασα.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Κασίμπασα.