«Άνοιξε λογαριασμό» ο Μαρμεντίνι / Πρώτη φορά βασικός ο Μπενίτεζ!

Ο ΠΑΣ Λαμία πανηγύρισε σήμερα το μεσημέρι την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος επί του Αλμωπού Αριδαίας. #slgr #lamiafc #slgr2 #almoposfc #ΚύπελλοΕλλάδος #Marmentini #Benitez #season2022_2023

Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Προβυδάκη και ένα στο δεύτερο με δυνατό πλασέ του Μαρμεντίνι, έφταναν για τον ΠΑΣ Λαμία να κερδίσει με 0-2 τον Αλμωπό Αριδαίας και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Από το συγκεκριμένο ματς, εκτός από τη δεύτερη νίκη στα επίσημα παιχνίδια φέτος, την εμφάνιση του Όλιβερ Μπενίτεζ ως βασικό στο σχήμα της Λαμίας αλλά και το πρώτο τέρμα του Γκουστάβο Μαρμεντίνι με τα «κυανόλευκα».

Ο Αργεντινός κεντρικός αμυντικός, Όλιβερ Μπενίτεζ μετράει εώς τώρα 3 συμμετοχές με τη φανέλα της Λαμίας, όμως μόνο στο σημερινό παιχνίδι αγωνίστηκε ως βασικός. Στα δύο προηγούμενα είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα και μάλιστα στις καθυστερήσεις των παιχνιδιών με Λεβαδειακό (νίκη 1-0) και με τον Ιωνικό (1-1).

Τέλος, ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός Γκουστάβο Μαρμεντίνι εκτός ότι ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι Κυπέλλου, κατάφερε κόντρα στον Αλμωπό να σκοράρει το πρώτο του γκολ με τα «κυανόλευκα».