Γκαραβέλης & Αντέτζο: Κράτησαν…. όσο μπορούσαν!

Η χθεσινή ήττα του ΠΑΣ Λαμία από τον Παναθηναϊκό με 1-3 σκορ, άφησε μία τεράστια πικρία στους ανθρώπους της «κυανόλευκης» ομάδας. #slgr #lamiafc #panathinaikosfc #stats #Γκαραβέλης #Adejo #season2021_2022

Αν αφήσουμε εκτός όλο το παρασκήνιο που προηγήθηκε αλλά και τη κάκιστη διαιτησία του αγώνα, ο ΠΑΣ Λαμία θα μπορούσε να πάρει πολλά παραπάνω απ΄όσα πήρε τελικά από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Το βασικότερο πρόβλημα που είχε να αντιμετωπίσει η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν φυσικά τα λάθη της. Αναφέρουμε ξανά ότι αφήνουμε εκτός το παρασκήνιο και τη διαιτησία του Κουμπαράκη που ήταν για γέλια.

Η Λαμία σε 94΄αγώνα έκανε 43 λάθη όπου τα περισσότερα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο. Μέχρι που έγινε το 1-1 από το γκολ του Λούντγκβιστ, η άμυνα του ΠΑΣ κρατούσε το μηδέν με σχετική ευκολία.

Ρόλο σε όλο αυτό έπαιξε τόσο ο Θανάσης Γκαραβέλης με τις αποκρούσεις του όσο και ο Ντάνιελ Αντέτζο με τα κλεψίματά του και τις επεμβάσεις του.

Ο μεν Γκαραβέλης έφτασε σε 94 λεπτά αγώνα τις 5 αποκρούσεις, τα 9 κλεψίματα και τις 3 επεμβάσεις. Από την άλλη, ο Νιγηριανός στόπερ της Λαμίας, είχε 3 λάθη, 4 κλεψίματα, 5 επεμβάσεις και 2 κερδισμένα φάουλ. Επίσης, ο Αντέτζο είχε τόσο προσεγμένα μαρκαρίσματα απέναντι στους γρήγορους μεσοεπιθετικούς του Παναθηναϊκού, που δεν υπέπεσε σε κανένα φάουλ.