Α΄ ΦθιώτιδαςΤοπικό Ποδόσφαιρο

Τα «9άρια» σκόραραν και η πρόκριση κατέληξε στη Δάφνη!

Η Δάφνη Λιβανατών έχοντας το 0-3 του πρώτου αγώνα πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Φθιώτιδας εναντίον της Προοδευτικής Λάρυμνας. #ΕΠΣΦθιώτιδας #Α_Φθιώτιδας #ΚύπελλοΕρασιτεχνών #ΔάφνηΛιβανατών #ΠροοδευτικήΛάρυμνας

Με τελικό σκορ 1-1 η Δάφνη Λιβανατών πανηγύρισε την πρόκριση στη επόμενη φάση του Κυπέλλου Φθιώτιδας εναντίον της Προοδευτικής Λάρυμνας.

Η ομάδα του Δημήτρου Βέλλου, είχε το 0-3 του πρώτου αγώνα στη Λάρυμνα και επί της ουσίας ήθελε μία καλή διαχείριση του αγώνα και συνάμα ένα γκολ για να «κλειδώσει» την πρόκριση. Αγχώθηκε… αλλά τελικά τα κατάφερε!

Η Λάρυμνα του Γιώργου Νικολάου είχε φέτος ως στόχο της την κατάκτηση του Κυπέλλου γι΄αυτό και μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο 38΄με το «9άρι» της ομάδας τον Πασχαλίδη. Το γκολ του επιθετικού της Προοδευτικής πρόσθεσε άγχος στα πόδια των γηπεδούχων οι οποίοι άργησαν να βρουν την απάντηση… αλλά τελικά την βρήκαν!

Στο δεύτερο ημίχρονο λοιπόν και πιο συγκεκριμένα στο 63΄ το άλλο «9άρι» του αγώνα, ο Θοδωρής Αντωνίου βρήκε δίχτυα κάνοντας το 1-1. Η Δάφνη βρήκε το γκολ που έψαχνε και επί της ουσίας «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση.

Στην επόμενη φάση τώρα, οι «πράσινοι» των Λιβανατών θα βρουν στον δρόμο τους τον Αστέρα Σταυρού του Γιάννη Κακάβα, του Αλέξανδρου Γεννιτσαρόπουλου και του Κώστα Λυτάκη και η «μάχη» προμηνύεται «σφοδρή».

Στον αγώνα σήμερα έπαιξαν οι:

Δάφνη Λιβανατών (Δημήτρης Βέλλος): Γιοβάς, Αμπελάς, Τσίντζας, Sulka, Παπανάγνος, Χαλαστάνης, Αντωνίου Γ., Μπράχος, Αντωνίου Θ., Παπαναστασίου, Μακρόπουλος Ε.

Έπαιξαν επίσης: Σταμούλης (16΄), Παληαλέξης, Μακρόπουλος Γ (78΄)

Προοδευτική Λάρυμνας (Γιώργος Νικολάου): Πουλίτσας, Παναγιώτου, Κηρολίβανος Σ., Κηρολίβανος Κ., Νικολόπουλος, Δέδες, Λουκάς, Νίκας, Πασχαλίδης, Mathias Da Silva, Τσιάμης

Έπαιξε επίσης: Λιόλιος (61΄)