Α΄ ΦθιώτιδαςΤοπικό Ποδόσφαιρο

«Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο ο Σταυρός! (φωτογραφίες)

Μπορεί να δυσκολεύτηκε παρόλο αυτά ο Αστέρας Σταυρού συνέχισε με νίκη στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-1 του Ρεγγινίου. #ΕΠΣΦθιώτιδας #Α_Φθιώτιδας #ΑστέραςΣταυρού #Ρεγγίνι #φωτορεπορτάζ #LamiaSports

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας Σταυρού επικράτησε δύσκολα με 2-1 επί του Ρεγγινίου στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α΄Φθιώτιδας.

Η ομάδα του Πέτρου Καραΐσκου μπήκε δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 6΄άνοιξε έκανε το 1-0. Ο Γεννιτσαρόπουλος από τα δεξιά ταλαιπώρησε τον Λουκόπουλο, έκανε πολύ ωραία ενέργεια ενώ εξίσου ωραία ήταν και η σέντρα που έβγαλε και βρήκε ολομόναχο τον Κακκάβα μέσα στην περιοχή του Ρεγγινίου.

Από εκεί ο αρχηγός του Αστέρα σπάνια αστοχεί και εδώ βρήκε ένα εύκολο τέρμα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Χαντζής τώρα, στο 36΄του αγώνα σκόραρε με έναν σπάνιο τρόπο για τον ίδιο. Έχουμε συνηθίσει τον μεσοεπιθετικό του Σταυρού να σκοράρει έπειτα από ατομικές ενέργειες, από σουτ και από φαλτσαριστά πλασέ, αλλά από κεφαλιά δεν τον είχαμε συνηθίσει να σκοράρει. Λίγο πριν το 40΄ο Νασιακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χαντζής πήρε την κεφαλιά για να γράψει το 2-0.

Το γκολ αυτό, ο ποδοσφαιριστής του Αστέρα το αφιέρωσε στον Γιάννη Κακκάβα ο οποίος λίγο πριν είχε αποχωρήσει από το γήπεδο με πρόβλημα τραυματισμού.

Το σκορ παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αλλά όχι ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παπακωνσταντίνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ρεγγινίου η οποία γενικά δεν άφηνε σε ησυχία τους αντίπαλους αμυντικούς, βρήκε δίχτυα βάζοντας σε μπελάδες τους γηπεδούχους.

Στο 70΄ο Γιαννόπουλος, σκόραρε για το 2-1 και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Παρόλο αυτά, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, ο Αστέρας κράτησε το υπέρ του αποτέλεσμα και πήρε το τρίποντο.