Πρεμιέρα… με ήττα για ΠΑΟΚ!

Μετά την ήττα από τον Άρη, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα και από τον Προμηθέα για την 1η αγωνιστική της Basket League.

Στο κλειστό της Πυλαίας, ο ΠΑΟΚ έκανε τη χειρότερη δυνατή πρεμιέρα στη BasketLeague, καθώς έχασε 79-73 από τον Προμηθέα, με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται μέχρι και με 21 πόντους διαφορά.

Καλό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε από νωρίς το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμη και στο +6 (13-7), στα μισά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Προμηθέας άρχισε να… πυροβολεί από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά (15-17) και με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να είχε πάθει… μπλακ άουτ στην επίθεση, η ομάδα της Πάτρας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (17-23).

Με την ίδια φόρα μπήκε και στη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας, όπου οι Έβανς και Σαλούστρος τον έστειλαν στο +15 (18-33), στα μισά. Το «καμπανάκι» αυτό δεν το… άκουσαν παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, οι οποίοι… πελαγοδρομούσαν στο παρκέ και έτσι οι Πατρινοί όχι μόνο διατηρούσαν το προβάδισμά τους, αλλά το έφτασαν ακόμη και στο +18 (24-42), με τον Κλάσεν να διαμορφώνει με δύο βολές το 26-42, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Προμηθέας είχε το… γκάζι πατημένο και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις μόνο από τον Ζάρα, η διαφορά ξέφυγε ακόμη και στο +21 (36-57). Ωστόσο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασαν στη συνέχεια και με τον Λάκι Τζόουνς να τους παίρνει από το… χέρι, έτρεξαν ένα 12-0, με το οποίο έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (48-57), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ρέλεφορντ «ξεκόλλησε» προς στιγμήν τους φιλοξενούμενους (48-60), αλλά οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν την εξαιρετική τους άμυνα και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο μείωσαν στους τρεις πόντους (57-60), με αυτή τη διαφορά να μένει μέχρι το τέλος (59-62).

Με τους Κατσίβελη και Κλάσεν ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά (63-62), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά» έχασαν τη συγκέντρωσή τους και έτσι ο Προμηθέας κατάφερε να απαντήσει με ένα δικό του 0-7 για να πάει στο +6 (63-69), στα τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Η εξέλιξη αυτή, έδωσε… φτερά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατηρούσαν μία απόσταση ασφαλείας (68-75) και έτσι έφτασαν στην τεράστια νίκη με το τελικό 73-79!

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 26-42, 59-62, 73-79

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 17 (12 ριμπ.), Χρυσικόπουλος, Ζάρας 11 (1), Τζόουνς 19 (3), Κατσίβελης 9 (1), Ντίλαρντ, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 1, Τρις 12 (6 ριμπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τουντζιαράκης, Γκίκας 7 (1), Φαγιέ 18 (4/4 τρίπ.), Ρέλεφορντ 11 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 2, Λίποβι 15 (1), Έβανς 11 (8 ριμπ.), Δημάκος, Σαλούστρος 15 (1 τρίπ., 8 ριμπ.).