ΑφιερώματαΠΑΣ ΛΑΜΙΑΠοδόσφαιρο

Δεν το΄εχει κόντρα στην ΑΕΚ η Λαμία (vids)

Η αναμέτρηση ΠΑΣ Λαμία - ΑΕΚ για την 16η αγωνιστική της SuperLeague 1 έφτασε και το LamiaSports σας βάζει στο κλίμα. #slgr #aekfc #lamiafc #προϊστορία #ομάδες #transfermarkt #AEKLAM #slgrinterwetten

Η αναμέτρηση ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΚ για την 16η αγωνιστική της SuperLeague 1 έφτασε και το LamiaSports σας βάζει στο κλίμα. #slgr #aekfc #lamiafc #προϊστορία #ομάδες #transfermarkt #AEKLAM #slgrinterwetten

Συνολικά ΑΕΚ και Λαμία έχουν αναμετρηθεί σε Κύπελλο και SuperLeague 1 σε 14 αγώνες…

Από αυτούς τους 14 αγώνες, η ΑΕΚ μετράει 11 νίκες ενώ τα άλλα 3 ματς έχουν λήξει ισόπαλα. Όσο αφορά το πρωτάθλημα, τα ματς είναι 9 έως τώρα με την Ένωση να έχει κερδίσει τα 7 ενώ τα άλλα δύο ολοκληρώθηκαν στην ισοπαλία.

Μόνο σε ένα παιχνίδι έως τώρα δεν έχουν κατάφερει Λαμία και ΑΕΚ να σκοράρουν ενώ η μεγαλύτερη νίκη των «κιτρινόμαυρων» ήταν το 0-4 για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πάμε να δούμε αναλυτικά την προϊστορία:

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ SUPERLEAGUE!

Σεζόν 2017-2018

4η αγωνιστική

Την πρώτη σεζόν όπου ο ΠΑΣ Λαμία έπαιξε στην πρώτη κατηγορία, βρήκε την ΑΕΚ στην 4η αγωνιστική της SuperLeague, μόνο που δεν αγωνίστηκε στο γήπεδό της μιας και το ΔΑΚΛ τότε ήταν σε κατάσταση διαμόρφωσης.

Στις 17 Σεπτεμβρίου λοιπόν και στο γήπεδο του Περιστερίου η Λαμία ηττήθηκε με σκορ 0-1 από την ΑΕΚ χάρη σε γκολ πέναλτι του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα!

Σε εκείνον τον αγώνα είχαν λάβει μέρος οι εξής ποδοσφαιριστές:

ΠΑΣ Λαμία: Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλη, Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι, Βασιλαντωνόπουλος, Κόστα Βιάνα

ΑΕΚ: Ανέστης, Λόπες, Τσόσιτς, Βράνιες, Μπακάκης, Αϊντάρεβιτς, Γιόχανσον, Κλωναρίδης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Αραούχο.

19η αγωνιστική

Για την ίδια αγωνιστική περίοδο, αλλά για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι δύο ομάδες ξανασυναντήθηκαν με την ΑΕΚ να φεύγει και πάλι νικήτρια με σκορ ένα καθαρό 2-0.

Σκόρερ τότε είχαν χριστεί οι Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Μάρκο Λιβάϊα στο 40΄ και στο 63΄.

Σε εκείνον τον αγώνα είχαν παίξει οι εξής ποδοσφαιριστές:

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Λόπες, Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Γκάλο, Σιμόες, Μοράν, Μπακασέτας, Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος, Λιβάϊα.

ΠΑΣ Λαμία: Πίτκας, Μπουλούλης, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Όμο, Αναστασόπουλος, Ορτέγκα, Τσούκαλος, Καραγιάννης, Ακόστα

Σεζόν 2018-2019

13η αγωνιστική

Την επόμενη αγωνιστική περιόδο 2018-2019 η ΑΕΚ υποδέχθηκε τη Λαμία στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής στις 8 Δεκεμβρίου.

Το σκορ ήταν το ίδιο με το περσινό παιχνίδια και τα γκολ του Εζέκιελ Πόνσε στο 13΄και το αυτογκόλ του Ανέστη Αναστασιάδη στο 47΄έφεραν το 2-0 υπέρ της Ένωσης και μία ακόμη ήττα για την ομάδα της Λαμίας.

Στο παιχνίδι εκείνο στις δύο ομάδες είχαν αγωνιστεί οι εξής ποδοσφαιριστές:

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Χουλτ, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Γαλανόπουλος, Άλεφ, Μπογέ, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Πόνσε

ΠΑΣ Λαμία: Σαράνοφ, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Σκόνδρας, Επστάιν, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Μπαράλες.

28η αγωνιστική

Στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα της SuperLeague, Λαμία και ΑΕΚ μας πρόσφεραν γκολ και θέαμα… απλόχερα!

Το τελικό σκορ ήταν το 2-2 με την Ένωση να μπαίνει μπροστά στο σκορ μόλις στο 4΄από το τέρμα του Μάνταλου, αλλά ο Μπαράλες είχε αντίθετη άποψη. Με δύο γκολ του Αργεντινού στο 34΄και στο 53΄η Λαμία γύρισε το σκορ αλλά για λίγα λεπτά.

Ο Μπογιέ, μπήκε ως αλλαγή στο 66΄ και στο 67΄σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο συγκεκριμένο ματς αγωνίστηκαν οι εξής ποδοσφαιριστές:

ΠΑΣ Λαμία: Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπαράλες, Μπεχαράνο, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Ασούμπρε, Δημούτσος, Σκαρντοβέλι

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Χουλτ, Σβάρνας, Κρίστισιτς, Σιμόες, Κλωναρίδης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Πόνσε.

Σεζόν 2019-2020

3η αγωνιστική – SuperLeague 1

AEK – ΠΑΣ Λαμία 2-0

Πρώτος αγώνας της σεζόν 2019-2020 και η Λαμία ταξίδεψε στο ΟΑΚΑ για να παίξει κόντρα στην ΑΕΚ του Νίκου Κωστένογλου.

Το 1-0 έγινε χάρη σε αυτογκολ του Βασίλη Πλιάτσικα στο 37΄ ενώ το δεύτερο γκολ της Ένωση μπήκε και αυτό στο πρώτο ημίχρονο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρου, ο Βράνιες με δεξί σουτ έγραψε το τελικό 2-0.

16η αγωνιστική – SuperLeague 1

ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΚ 0-0

Στον επαναληπτικό αγώνα της σεζόν 2019-2020 Λαμία και ΑΕΚ συναντήθηκαν στο ΔΑΚ Λαμίας και με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 0-0.

Ευκαιρίες αρκετές, αλλά καμία από ομάδα από τις δύο δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Σεζόν 2020-2021

ΑΕΚ – ΠΑΣ Λαμία 3-0

Και φτάνουμε στο φετινό πρωτάθλημα και στον αγώνα του πρώτου γύρου. Στο ΟΑΚΑ συναντήθηκαν οι δύο ομάδες με τον Μάσιμο Καρέρα και τον Γιώργο Πετράκη να βρίσκονται αντιμέτωποι για πρώτη φορά.

Δυστυχώς, η πρώτη και η τελευταία φορά μέχρι την επόμενη, καθώς η ΑΕΚ κέρδισε με 3-0 τη Λαμία και λίγά παιχνίδια αργότερα ο Πετράκης αποχώρησε.

Τα γκολ σημείωσαν στο 14΄ο Λιβάι Γκαρσία με δεξί σουτ, ενώ τα δύο επόμενα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Κρίστισιτς, στο 65΄έπειτα από πάσα του Μαχαίρα έκανε το 2-0 για να έρθει 20 λεπτά αργότερα ο Μπράιτ Ενομπακάρε σκοράρε για το 3-0.

Στην τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων στην έδρα του ΠΑΣ Λαμία η ΑΕΚ κέρδισε με σκορ 0-1 χάρη σε τέρμα του Ανσαριφάρντ.

Ο τελευταίος αγώνας γενικά των δύο συλλόγων, κρίθηκε ξανά στο γκολ και αυτή τη φορά το πέτυχε η ΑΕΚ. Ο Αραούχο μετά από ατομική ενέργεια έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Αθήνας, στο αγώνα του πρώτου γύρου της φετινής SuperLeague.

Τα παιχνίδια του Κυπέλλου Ελλλαδος:

Στην πρόσφατη ιστορία των δύο ομάδων, έχουμε και αγώνες για το Κύπελλο Ελλάδος.

Οι δύο σύλλογοι έχουν συναντηθεί τέσσερις φορές συνολικά για το Κύπελλο από το 2017 έως και το 2019.

Για τη φάση των ομίλων, τον Σεπτέμβριο του 2017 η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Λαμία τον οποίο και κέρδισε με σκορ 2-0.

Τον Οκτώβριου του 2018 και πάλι για τη φάση των ομίλων, οι δύο ομάδες διασταυρώνονται ξανά με τη Λαμία να έχει καλύτερη απόδοση από την αντίπαλό της όμως το σκορ ήταν το 2-1 υπέρ της Ένωσης.

Το 0-1 είχε πετύχει ο Επστάιν στο 64΄ενώ στο 73΄ο Γιακουμάκης έφερε το παιχνίδι στα ίσια, για να έρθει Ροντίγκο Γκάλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ να γράψει το τελικό 2-1.

Και περνάμε τώρα, στα δύο παιχνίδια τις ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου, όπου ΑΕΚ και ΠΑΣ Λαμία βρέθηκαν ξανά αντιμέτωποι.

Στο πρώτο παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο, η Ένωση επικράτησε δύσκολα με σκορ 2-0 της Λαμίας, χάρη σε γκολ των Πόνσε στο 63΄και Κρίστισιτς στο 90΄.

Στον επαναληπτικό του ΔΑΚ Λαμίας η ομάδα της Φθιώτιδας θα περίμεναν όλοι να εμφανιστεί πιο έτοιμη και πιο παθιασμένη… όμως πραγματοποίηση ίσως την χειρότερη εμφναάνισή της στη σεζόν και ηττήθηκε με το βαρύ 0-4.

Τα γκολ είχαν πετύχει ο Πόνσε στο 36΄, ο Οικονόμου στο 42΄, ο Μπακασέτας στο 53΄και το 0-4 έγινε έπειτα από αυτογκόλ του Βάντερσον στο 66΄ του παιχνιδιού.