ΠΑΣ ΛΑΜΙΑΠοδόσφαιρο

Superleague, η βαθμολογία: Ο Ολυμπιακός στο +9 από τον ΠΑΟΚ, «έπεσε» τρίτη η ΑΕΚ!

Ο Ολυμπιακός δεν νίκησε στη Λεωφόρο, αλλά η γκέλα της ΑΕΚ από τον Παναιτωλικό, του έδωσε το δικαίωμα να παραμένει άνετος και στο +9 από τον πλέον δεύτερο ΠΑΟΚ. #slgr #slgrinterwetten #βαθμολογία #lamiafc #season2021_2022

Μια «σούπα» όχι ιδιαίτερα νόστιμη… απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν στη Λεωφόρο, αλλά και όλοι όσοι παρακολούθησαν το ντέρμπι από την τηλεόραση. Μια αιώνια μάχη, ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό που θα περάσει γρήγορα στην ιστορία αλλά και στη λήθη. Άλλωστε παρά τις προσπάθειες των παικτών στον αγωνιστικό χώρο δεν έγινε κάτι που να το θυμόμαστε όχι μόνο στο μακρινό μέλλον, αλλά και τις επόμενες εβδομάδες.

Η έκπληξη της αγωνιστικής και μια από τις μεγαλύτερες στη σεζόν έγινε στο ΟΑΚΑ όπου η ΑΕΚ έχασε με 2-1 από τον Παναιτωλικό. Σε ένα ματς που εξ αρχής φάνηκε ζόρικο για την Ένωση αλλά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα πήρε προβάδισμα. Δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ βρήκε… λύση στο γρίφο. Το λάθος του Αντούνες έδωσε την ευκαιρία στην Ενωση να τρέξει αντεπίθεση με τον Mάνταλο να πασάρει στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος αφού πέρασε και στο σπριντ αλλά και σε ντρίπλα τον Βργκοτς πλάσαρε εύστοχα στην κλειστή γωνία του Μελίσσα. Ο Ιρανός βρήκε στόχο και έτσι η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έδιωξε το άγχος που πιθανότατα θα δημιουργούσε ένα ημίχρονο στο 0-0. Η επανάληψη ήταν ένα… άλλο ματς. Αφού η ΑΕΚ δεν το «κλείδωσε» με το δοκάρι του Τζαβέλλα οι αλλαγές του Αναστασίου μεταμόρφωσαν τον Παναιτωλικό, έχοντας τον Μεντόσα σε ρόλο και δημιουργού και εκτελεστή. Αρχικά έδωσε την ασίστ ισοφάρισης στον Καρέλη και μερικά λεπτά αργότερα πέτυχε ένα από τα πιο ωραία γκολ στο πρωτάθλημα δίνοντας τη νίκη στα «καναρίνια». Η λήξη βρήκε τους Αγρινιώτες να πανηγυρίζουν ένα ιστορικό και ανέλπιστο τρίποντο και την Ένωση που… έπεσε στην 3η θέση να βυθίζεται στους προβληματισμούς της.

Στα Γιάννενα, δύο λεπτά αγώνα ήταν αρκετά για να διαμορφωθεί η τελική εικόνα του ματς. Μάλιστα για την ακρίβεια τα δύο πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Με την σέντρα, ο Ατρόμητος βρήκε γκολ κι άνοιξε το σκορ με τον Κουλούρη. Όμως οι Περιστεριώτες δεν χάρηκαν όσο θα ήθελαν. Ένα λεπτό αργότερα ο Περέα ήταν αυτός που ισοφάρισε για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Από κει και πέρα το… πλεχτό δεν ξανακουνήθηκε και κυρίως «ευθύνη» γι’ αυτό έχει ο Γιαννιώτης. Ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις και κράτησε τον πολύτιμο βαθμό για την ομάδα του.