ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Με νίκη έκανε ποδαρικό ο Έσπερος Λαμίας!

Τεράστια εντός έδρας νίκη για τον Έσπερο Λαμίας, ο οποίος στον πρώτο αγώνα της νέας χρονιάς, κέρδισε στο Χαλκιοπούλειο Στάδιο τους Ίκαρους Τρικάλων.

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής Μπάσκετ ανδρών και για τον 3ο όμιλο της κατηγορίας, ο Έσπερος Λαμίας υποδέχθηκε στο Χαλκιοπούλειο Στάδιο τους Ίκαρους Τρικάλων.

Η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη το πήρε από εκεί που το άφησε… και με μία εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε τον σύλλογο από τα Τρίκαλα με σκορ 77-68.

Ο Έσπερος έφτασε να κερδίσει μέχρι και με 23-14 στο πρώτο 10λεπτο, όμως οι Ίκαροι μείωσαν τη διαφορά στο δεύτερο δεκά΄λεπτο και κατάφεραν μέχρι και να προηγηθούν με 36-37. Όμως, η λαμιώτικη ομάδα με λύσεις από την άμυνα και αποτελεσματικές επιθέσεις πήραν κανά το προβάδισμα και τελικά έφτασαν στη πολυπόθητη νίκη.