ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

”Πλήρωσε” το κακό ξεκίνημα και τα διαιτητικά λάθη!

Ο Έσπερος Λαμίας ”πλήρωσε” το κακό ξεκίνημα στον αγώνα αλλά και τα διαιτητικά λάθη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, όταν είχε γυρίσει το παιχνίδι, για να γνωρίσει τελικά την ήττα από την Αναγέννηση Καρδίτσας με 74-68!

Η ομάδα του Σοφογιάννη μπορούσε να πάρει το διπλό, αλλά δεν τα κατάφερε, με την ήττα να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς και με λύσεις στην επίθεση βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ και μάλιστα με σημαντική διαφορά (25-13).

Ο Έσπερος έσφιξε την άμυνα του και τα αποτελέσματα ήταν άμεσα, με τη διαφορά στο ημίχρονο να φτάνει τους 7 πόντους (37-30).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ με 48-49, αλλά σε κρίσιμα σημεία του αγώνα ένα κόψιμο του Τεπετίδη που δόθηκε φάουλ και ένα καθαρό φάουλ πάνω στον Ευθυμίου που δεν σφυρίχθηκε, άφησε με παράπονα τους φιλοξενούμενους, που τελικά γνώρισαν την ήττα με 74-68.

Ο Καλλιάρας με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και από τον Έσπερο Λαμίας ο Λάππας με 22 που ανέβασε την απόδοσή του στο β’ ημίχρονο και ο Τεπετίδης με 18, όλους με τρίποντα!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Δολγύρας-Τζιοπάνος Γ.-Μπουγλός Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 37-30, 52-49, 74-68.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Κρομμύδας): Οικονόμου, Ψυχογιός, Πανταζής, Γεωργατζάς 17 (1), Αρκούδας 10, Πυργιώτης, Χαλιμούρδας, Τσέλιος, Αργύρης 5 (1), Αντωνίου 15 (2), Καλλιάρας 27 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Ρουζιός 3 (1), Λάππας 22 (3), Τσεσμετζίδης 3 (1), Διαμαντής, Παπαργυρόπουλος 8, Ευθυμίου, Μαγγελάκης, Αργύρης 2, Παππάς 10 (1), Τεπετίδης 18 (6), Νέστορας 2.

Πηγή: Stereabasket.gr