ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Πέρασε και από τα Γρεβενά ο Έσπερος Λαμίας!

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, ο Έσπερος Λαμίας κατάφερε να βγει νικητής κερδίζοντας με 91-95 τον Πρωτέα Γρεβενών.

Ακολουθεί ρεπορτάζ από το Stereabasket.gr

Ο Έσπερος Λαμίας μετά τα Γιάννενα άλωσε και τα Γρεβενά, συνεχίζοντας τις εκτός έδρας εξορμήσεις του με μια ακόμα νίκη, αυτή τη φορά επί του Πρωτέα Γρεβενών με 95-91!

Ένας πολύ καλός αγώνας, με σούπερ θέαμα τουλάχιστον στην επίθεση, που αποζημίωσε και με το παραπάνω όσους το παρακολούθησαν!

Ελεύθερο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μη δίνουν και τόσο μεγάλη σημασία στην άμυνα και με καλά ποσοστά στην επίθεση να φτάνουν σε υψηλά επίπεδα στο σκορ!

Στο 10′ ο Πρωτέας ξέφυγε με 26-18, αλλά γρήγορα ο Έσπερος το έφερε στα ίσια με το ημίχρονο να τελειώνει με 47-45.

Στη γ’ περίοδο ο Έσπερος συνέχισε στον ίδιο πολύ καλό ρυθμό και προσπέρασε στο σκορ με 68-70 στο 30′ .Στο τέλος ”έσπασαν καρδιές” με τον Έσπερο μπροστά στο σκορ στο 38′ με 84-85, στα 27” ο Έσπερος ξέφυγε με 87-91, ο Πρωτέας μείωσε σε 89-91, ο Φύκας με δύο βολές πέτυχε το 89-93, ο Πρωτέας πήγε και πάλι στο καλάθι (91-93), αλλά ο Λάππας με δύο βολές στα 5” για τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 91-95.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Θεοδώρου-Ξέρας-Καρακώστας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 47-45, 68-70, 91-95.

πηγή: Stereabasket.gr