Νέα από ΕλλάδαΠοδόσφαιρο

Θυμήθηκε τα… παλιά ο Παπαδόπουλος: Απέκρουσε πέναλτι για πρώτη φορά μετά το 2014!

Ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης, Νίκος Παπαδόπουλος, με την απόκρουση στο πέναλτι του Σπόραρ κόντρα στον Παναθηναϊκό, έκανε κάτι που είχε επαναλάβει τελευταία φορά το 2014!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Τρίπολη με το εμφατικό 4-1 για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League, σπάζοντας μια κατάρα που κρατούσε από τον Φεβρουάριο του 2017, κατά την οποία δεν είχε πανηγυρίσει νίκη στην έδρα του Αστέρα.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να προηγούνται 2-1 στο ημίχρονο της αναμέτρησης, ωστόσο το σκορ θα μπορούσε στην ανάπαυλα να ήταν μεγαλύτερο αν ο τερματοφύλακας των Αρκάδων, Νίκος Παπαδόπουλος, δεν απέκρουε στο 45’+1′ το πέναλτι του Άντραζ Σπόραρ.

Ο Έλληνας πορτιέρε, ωστόσο φαίνεται πως θυμήθηκε τα… παλιά καθώς έχει να σταματήσει αντίπαλο ποδοσφαιριστή από την άσπρη βούλα, από την αγωνιστική περίοδο 2014-15 όταν και υπερασπιζόταν τα γκολπόστ του Πανιωνίου.

Τότε, μάλιστα, ο Παπαδόπουλος είχε σταματήσει από το σημείο του πέναλτι, τρεις παίκτες σε διάστημα ενός μήνα, ξεκινώντας από τις 9/11/2014 στην εντός έδρας αναμέτρηση από την Καλλονή, αποκρούοντας πέναλτι του Λεοζίνιο, ενώ στις 7 Δεκεμβρίου είπε δύο φορές «όχι» στον Παναιτωλικό, σε εκτελέσεις των Μαρτίνες και Άλβες.

Το παράξενο στη συγκεκριμένη συγκυρία, είναι ότι σε όλες τις περιπτώσεις, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έχει γνωρίσει την ήττα, όταν ο Έλληνας πορτιέρε αποκρούει κάποιο πέναλτι.

πηγή: Sport-FM