Νέα από ΕλλάδαΠοδόσφαιρο

Ιωνικός-Παναιτωλικός: Ονειρικό φινάλε στη Νίκαια

Όπως τελείωσαν την κανονική περίοδο, έτσι τελειώνουν και τα Playouts ο Ιωνικός και ο Παναιτωλικός. #slgr #ionikosfc #panaitolikosfc #slgrinterwetten #playouts

Όπως τελείωσαν την κανονική περίοδο, έτσι τελειώνουν και τα Playouts ο Ιωνικός και ο Παναιτωλικός. Στη Νεάπολη με το παιχνίδι Ιωνικός – Παναιτωλικός τελείωσε και η κανονική περίοδος.

Τότε ο Παναιτωλικός νικούσε και ο Ιωνικός δεν ένιωθε ακόμα ασφαλής, τώρα όμως ο τελευταίος θέλει να ολοκληρώσει μια εντυπωσιακή πορεία και να κλείσει το μίνι πρωτάθλημα με πολλά ρεκόρ.

Ο Ιωνικός

Πέτυχε μια ακόμα νίκη μέσα στο Περιστέρι και έφτασε τις πέντε στα Playouts σε έξι αγώνες. Ποτέ στις δύο προηγούμενες σεζόν ομάδα δεν είχε πάνω από τρεις νίκες. Ακόμα ο Ιωνικός έχει κάνει ρεκόρ τερμάτων με 15, ενώ φιλοδοξεί να είναι η πρώτη ομάδα, που θα ολοκληρώσει τη φάση των Playouts χωρίς ήττα.

Η τελευταία του ήττα στο πρωτάθλημα δηλαδή, είναι αυτή από τον Παναιτωλικό στη Νεάπολη στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου.

Ακόμα ο Ιωνικός έχει σκοράρει και στα εννέα τελευταία για το πρωτάθλημα μετά το 0-0 που είχε παραχωρήσει στον ΟΦΗ.

Στην έδρα του νίκησε δύο από τα έξι τελευταία και τα δύο με τον Απόλλωνα Σμύρνης και τα δύο με τέσσερα γκολ διαφορά.

Πρώτοι σε αγώνες: Βαλεριάνος, Άοσμαν από 34, Ντάλσιο 33, Χουτεσιώτης 32.

Πρώτοι σε γκολ: Μάντζης και Άοσμαν από 8, Τουράμ, Ντάλσιο, Κιάκος και Λένις από 4.

Οι έξι τελευταίοι αγώνες
19.03.2022: ΟΦΗ – Ιωνικός 2-3 (Ρομαό, Μύγας, Ντάλσιο)
02.04.2022: Ιωνικός – Βόλος 2-2 (Μάντζης 2)
09.04.2022: Αστέρας Τρίπολης – Ιωνικός 2-3 (Τσιγκρίσνκι, Μάντζης 2)
17.04.2022: Λαμία – Ιωνικός 0-1 (Μάντζης)
02.05.2022: Ιωνικός – Απόλλων 5-1 (Κιάκος 2, Άοσμαν, Καμπράλ, αυτογκόλ)
07.05.2022: Ατρόμητος – Ιωνικός 0-1 (Άοσμαν)

Το πρόγραμμα
15.05.2022: Ιωνικός – Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός

Μόλις πέντε βαθμούς, τους λιγότερους μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης, μάζεψε στα Playouts ο Παναιτωλικός. Μάλιστα τους πήρε στα τρία τελευταία, αφού δεν έχασε, ενώ είχε ξεκινήσει με τρεις ήττες.

Αυτό όμως που κρατάει από τη σεζόν ο Παναιτωλικός είναι η πολύ καλύτερη και χωρίς άγχος πορεία του σε σχέση με τα δύο προηγούμενα χρόνια. Ήδη έχει εννέα βαθμούς περισσότερους από πέρσι και οκτώ από πρόπερσι. Οι δέκα βαθμοί που πήρε στα τέσσερα τελευταία της κανονικής περιόδου ήταν καθοριστικοί.

Το ρεκόρ των έξι νικών εκτός έδρας είναι χαρακτηριστικό για την ομάδα του Αγρινίου, με τρεις από αυτές να είναι στο Λεκανοπέδιο και η μια επί του Ιωνικού.

Πρώτοι σε αγώνες: Φλόρες 36, Ντουάρτε και Βέργος από 34.
Πρώτοι σε γκολ: Καρέλης 9, Βέργος 8, Μεντόσα 5.
19.03.2022: Παναιτωλικός – Λαμία 1-2 (Ντουάρτε)
02.04.2022: Απόλλων – Παναιτωλικός 1-0
09.04.2022: Παναιτωλικός – Ατρόμητος 2-3 (Χόρχε Ντίας 2)
16.04.2022: Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 0-0
30.04.2022: ΟΦΗ – Παναιτωλικός 0-1 (Βέργος)
07.05.2022: Παναιτωλικός – Βόλος 0-0

Μεταξύ τους

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία αντιμέτωπες στη μεγάλη κατηγορία και ο Παναιτωλικός συνέχισε την καλή παράδοση που είχε τελευταία με τον Ιωνικό. Και τα δύο παιχνίδια τους εξελίχθηκαν συναρπαστικά.

Ο Παναιτωλικός είναι αήττητος στις τρεις τελευταίες επισκέψεις του στη Νεάπολη για όλες τις διοργανώσεις, με τελευταία ήττα τον Αύγουστο του 1999 σε αγώνα ομίλων Κυπέλλου.

Στην κανονική διάρκεια

11.12.2021: Παναιτωλικός – Ιωνικός 2-2
(45’ πέναλτι Μεντόσα, 68’ σουτ Ντουάρτε – 71’ σουτ Ντάλσιο, 90’ σουτ Βαφέας. Στο 75’ κόκκινη Ρομαό του Ιωνικού)

06.03.2022: Ιωνικός – Παναιτωλικός 1-2
(82’ σουτ Λένις – 32’ σουτ Καρέλης, 90’ σουτ Κορνέλιους)