Πρωτοφάνης η επική ανατροπή του Άρη επί της ΑΕΚ (vids)

Δεκατρία χρόνια έχουν περάσει από την τελευταία φορά που ο Άρης ανέτρεψε και κέρδισε παιχνίδι, στο οποίο είχε βρεθεί πίσω με δύο τέρματα. #arisfc #aekfc #slgrinterwetten #season2021_2022 #playoffs

Με μοναδικό τρόπο κατάφερε ο Άρης να κερδίσει το 4ο εισιτήριο για το Europa Conference League της επόμενης σεζόν.

Οι Θεσσαλονικείς έχαναν με 2-0 από την ΑΕΚ μέχρι το 78ο λεπτό, όταν μείωσε σε 2-1 ο Λουίς Πάλμα και μετά από έξι λεπτά ισοφάρισε ο Ντανιέλ Μαντσίνι.

Οι «κίτρινοι», όμως, πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη και κατάφεραν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (με το γκολ του Ματέο Γκαρσία στο 93’) να σημειώσουν μία επική ανατροπή σε βάρος του «Δικεφάλου».

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Άρης καταφέρνει να ανατρέψει παιχνίδι του κόντρα στην ΑΕΚ, στο οποίο είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με διαφορά δύο τερμάτων.

Η τελευταία φορά που είχε πετύχει κάτι ανάλογο η ομάδα ήταν στις 26 Απριλίου 2009. Τότε οι «κίτρινοι» έχαναν με 2-0 από τον Πανθρακικό μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» μέχρι το 63’ και τελικά το γύρισαν με δύο γκολ στις καθυστερήσεις που ήταν 2-1!

πηγή: Sport-FM