Ερασιτέχνης ΠΑΣ ΛαμίαΠοδόσφαιρο Σάλας

Το πήρε στην παράταση ο ΑΣΕ Δούκας! (φωτογραφίες)

Σε έναν τελικό με αρκετό κόσμο στις κερκίδες του Χαλκιοπούλειου, η ομάδα του ΑΣΕ Δούκα επικράτησε με σκορ 5-2 στην παράταση του Ερμή Ζωγράφου στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Ποδοσφαίρου Σάλας πανηγυρίζοντας τον τρίτο τίτλο τη φετινή σεζόν!

Ρεπορτάζ+Φωτογραφίες: Νίκος Μώκος

Οι κυανόλευκοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο βλέποντας το ματς να στραβώνει με την αναγκαστική αλλαγή ενός παίκτη βαρόμετρο, του Βινίσιους, κατάφεραν με τη βοήθεια του Βραζιλιάνου ο οποίος έσφιξε τα δόντια και επέστρεψε στο δεύτερο 20λεπτο να στείλει το ματς στη παράταση (αν και είχε τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στη τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι) και στο τέλος να πάρει το τρόπαιο κατακτώντας το trebl!

O τυπικά φιλοξενούμενους Ερμής Ζωγράφου προηγήθηκε στο 11′ με τον Δούκα να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά αργότερα. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ πηγαίνοντας με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ακόμη πιο κλειστό, ο Δούκας ισοφάρισε εκ νέου με τον Κονδυλάτο στο 26′ χάνοντας σπουδαία ευκαιρία με τον Θανασάη να τελειώσει το ματς, όμως στην αντεπίθεση το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο πρώτο τρίλεπτο της παράτασης δεν άλλαξε κάτι για να έρθει το γκολ των τυπικά γηπεδούχων, 02:29 πριν τη λήξη. Με δύο λεπτά να απομένουν ο προπονητής του Ερμή ρίσκαρε βάζοντας 5ο παίκτη στο παιχνίδι και μοιραία δέχθηκε δύο ακόμη γκολ με το 5-2 να είναι το τελικό σκορ.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε όπως ήταν φυσικό σύσσωμο το ΔΣ του Ερασιτέχνη ΠΑΣ Λαμία, ο Δήμαρχος Λαμιέων Θύμιος Καραΐσκος ο οποίος διένειμε τα μετάλλια στους νικητές αλλά και ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού Δημήτρης Κυρίτσης ο οποίος έδωσε το βραβείου του MVP της αναμέτρησης.

Παρόν φυσικά και ο πρόεδρος της ΠΕΠΠΣ Νίκος Αυλωνίτης!