Φιλική νίκη της Τσέλσι κατά της Μπαρτσελόνα! (vid)

Στη Σαϊτάμα της Ιαπωνίας, στα πλαίσια του Rakuten Cup, η Τσέλσι ήταν καλύτερη, είχε περισσότερη ενέργεια και επικράτησε 2-1 της Μπαρτσελόνα σε φιλικό προετοιμασίας.

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Στο 34ο λεπτό, ο Ζορζίνιο εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μπουσκέτς, πάσαρε στον Τάμι Έιμπραχαμ και εκείνος πέρασε τον Τερ Στέγκεν και πλάσαρε για το 1-0.

Ένα πρώτο ημίχρονο που γενικά δεν είχε και πολλές ευκαιρίες από την πλευρά της Μπαρτσελόνα, με τον Αντουάν Γκριεζμάν να είναι ό,τι καλύτερο είχε να προσφέρει το σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Στο δεύτερο μέρος έγιναν αρκετές αλλαγές από τις δύο πλευρές, αλλά το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Το 2-0 ήρθε στο 82ο λεπτό από τον γενικά εξαιρετικό Μπάρκλεϊ με όμορφο σουτ, για να έρθει και η διαμόρφωση του τελικού 2-1 με ακόμη πιο όμορφο γκολ του Ιβάν Ράκιτιτς στις καθυστερήσεις.