ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Πρωταθλητής στη Γ΄ΕΣΚΑΣΕ ο ΑΠΣ Λαμίας! (φωτογραφίες)

Η ομάδα του ΑΠΣ Λαμίας κατέκτησε το πρωτάθλημα στην κατηγορία Γ΄ΕΣΚΑΣΕ, κερδίζοντας στον τελικό τον Γ.Σ Στύρων.

Με σκορ 76-66 ο ΑΠΣ Λαμίας κέρδισε στο κλειστό γυμναστήριο Θήβας τον Γ.Σ Στύρων και αναδείχθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία Γ΄ΕΣΚΑΣΕ.

Διαβάστε το ρεπορτάζ του StereaBasket.gr:

Ο ΑΠΣ Λαμίας νίκησε στον τελικό για την ανάδειξη του πρωταθλητή της Γ’ ΕΣΚΑΣΕ τον Γ.Σ. Στύρων με 76-66 στο ουδέτερο κλειστό γυμναστήριο της Θήβας και κατέκτησε το τρόπαιο, με τις δύο ομάδες να έχουν ήδη εξασφαλίσει την άνοδο τους στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ!

Οι Λαμιώτες στηρίχτηκαν στο περιφερειακό σουτ αλλά και στην πολύ καλή μέρα του Ζερντίτσκι (29 πόντοι), πήραν το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή (33-42 στο ημίχρονο) και παρότι ο Γ.Σ. Στύρων μείωσε σε 66-68 με τρίποντο του Χουλιαρά στο 38′, έφτασαν στη νίκη με 66-76!

Από τους πρωταθλητές ο Ζερντίτσκι σημείωσε 29 πόντους και ο Κουναλάκης 18, ενώ από τον Γ.Σ. Στύρων πρώτοι σκόρερς ήταν οι Παλασκώνης, Παντελιάδης.

Διαιτητές του τελικού ήταν οι Χουγιάζος-Κατσέλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 33-42, 54-64, 66-76.

Γ.Σ. ΣΤΥΡΩΝ (Χουλιαράς): Φεϊζάί, Μόρφης, Καρύκας, Χουλιαράς Π. 12 (4), Παλασκώνης 19 (3), Μποντούρι, Τσόκας 2, Χουλιαράς Σ., Παντελιάδης 16 (1), Κολοτούρος 9 (1), Λυμπέριος 6, Λιαράκος 2.

ΑΠΣ ΛΑΜΙΑΣ (Λάϊος-Ζαβαγιάννης): Παρίσης 1, Αρσενίου 5 (1), Φακίνος 5, Κουφαλιώτης 12 (4), Κουναλάκης 18 (3), Μπεσλεμές, Λάϊος 6 (2), Ξηρομερίτης, Ζερντίτσκι 29.