Άνετη επικράτηση του Πανιωνίου… ήττες «σοκ» για ΑΕΛ και ΟΦΗ!

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ουσιαστικά από σήμερα ο Πανιώνιος, καθώς επιβλήθηκε 3-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο Αλκαζάρ, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 5η φάση της διοργάνωσης.

Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στους «κυανέρυθρους» σημείωσαν ο Εμμανουηλίδης στο 57ο (με πέναλτι) και στο 88ο λεπτό και ο Οικονομίδης στο 64ο λεπτό.

Μετά την εξέλιξη αυτή, αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα ο αγώνας ρεβάνς των δύο ομάδων, που θα διεξαχθεί στις αρχές Δεκεμβρίου στη Νέα Σμύρνη.

Με το… ενάμιση πόδι στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται η Καλαμάτα, καθώς επιβλήθηκε 3-0 της ΑΕΛ στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 5η φάση της διοργάνωσης.

Τα τέρματα που χάρισαν τη νίκη στη «Μαύρη Θύελλα» σημείωσε ο Αλεξόπουλος (39΄, 72΄, 90+4΄), ενώ η ΑΕΛ τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκόλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82ο λεπτό.

Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στη Λάρισα στις αρχές Δεκεμβρίου.

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ