Νίκη από την άσπρη βούλα για την Τσέλσι (vid)

Η ομάδα του Λονδίνου επικράτησε της Ίντερ στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη Νίκαια της Γαλλίας, η Ίντερ αντιμετώπισε την Τσέλσι, για το International Champions Cup, με το νικητή να κρίνεται στα πέναλτι, εκεί όπου οι παίκτες της Τσέλσι είχαν 100% ευστοχία και επικράτησαν με 5-4.

Η Τσέλσι άνοιξε νωρίς το σκορ, όταν ο Πέδρο πήρε την επαναφορά στην προσπάθεια του Μοράτα και την απόκρουση του Χαντάνοβιτς, σκοράροντας για το 1-0 στο 8′. Η ισοφάριση για την Ίντερ ήρθε στις αρχές του δεύτερου μέρους, με τον Γκαλιαρντίνι να νικά τον Καμπαγέρο μετά την ασίστ του Ικάρντι για το 1-1 στο 49′.

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι τη λήξη του 90λεπτου και όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Η Τσέλσι αποδείχθηκε περισσότερο ψύχραιμη και με πέντε εύστοχα χτυπήματα σε ισάριθμες εκτελέσεις αναδείχθηκε νικήτρια.