Στα πέναλτι το Σούπερ Καπ Καταλονίας η Μπαρτσελόνα

ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΚΑΤΑΛΟΝΙΑΣ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΕΣΠΑΝΙΟΛ: 0-0 (4-2 πεν.)

Γήπεδο: Camp d’Esports de Lleida

Έστω και δύσκολα, η Μπαρτσελόνα κέρδισε την Εσπανιόλ στα πέναλτι με 4-2 (0-0 το ματς) και πήρε το Καταλανικό σούπερ καπ.

Στο 1ο μόλις λεπτό, ο Βιδάλ έβγαλε όμορφα στον Αλκάθερ, ο οποίος μόνος με τον Λόπεθ, πλάσαρε ψηλά άουτ, ενώ στο 11’ το σουτ του Αλένια πέρασε λίγο άουτ και στο 22’ ο Γκρανέρο αστόχησε από καλό σημείο. Στο 37ο λεπτό, ο Πιάτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σίλεσεν.

Στο 53ο λεπτό ο Σίλεσεν είπε όχι εκ νέου σε σουτ του Πιάτι, ενώ στο 57’ απέκρουσε και το σουτ του Ρόκα. Στο 75’ ο κίπερ της Μπαρτσελόνα είπε όχι σε σουτ του Άλεξ Λόπεθ ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Βιδάλ πέρασε μόλις έξω.

Το ματς έληξε χωρίς σκορ και πήγε στα πέναλτι, όπου η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 4-2 με τον Σίλεσεν ήρωα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σίλεσεν, Παλέντσια, Μίνα, Κουένκα (63’ Χόνγκλα), Ντιν (76’ Μιράνδα), Γκόμες (63’ Κόστας), Αλένια (76’ Ρουίθ), Βιδάλ (76’ ΜακΓκουάν), Ντένις Σουάρεθ (45’ Ριβέρα), Ντεμπελέ (63’ Τσαλρς Πέρεθ), Αλκάθερ

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πάου Λόπεθ, Χάβι Λόπεθ, Νάλδο, Ερμόσο, Ντιντάκ (34’ Τζινέρ), Γκρανέρο (53’ Σέρχιο Σάντσεθ), Νταρντέρ, Μελένδο (72’ Άλεξ Λόπεθ_, Ρόκα, Χουράδο, Πιάτι (63’ Πουάδο)