Πρόβα τζενεράλε με χαμόγελα και μηδέν παθητικό!

Την πρόβα τζενεράλε του έκανε σήμερα ο ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος υποδέχθηκε τον Ιωνικό στο «Αθανάσιος Διάκος» μία εβδομάδα πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ΑΕΚ. #slgr #lamiafc #ionikosfc #φιλικό #προετοιμασία #season2022_2023

Τη νίκη με σκορ 1-0 πανηγύρισε ο ΠΑΣ Λαμία, στο τέταρτο φιλικό του παιχνίδι με αντίπαλο τον Ιωνικό. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρηση πέτυχε ο Λάζαρ Ρόμανιτς στο 19΄του ματς.

Για τέταρτο συνεχόμενο φιλικό παιχνίδι η ομάδα της Λαμίας δεν δέχεται τέρμα, κάτι που μόνο θετικά στοιχεία δείχνει για το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα.

Στην πρόβα τζενεράλε λοιπόν της Λαμίας ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος με την ΑΕΚ, ο Τζιανλούκα Φέστα ξεκίνησε τον αγώνα με τον Σαράνοφ από τα δοκάρια, τον Σιμόν δεξιά, τον Γκοράνοφ αριστερά ενώ στο κέντρο της άμυνας βρέθηκαν οι Αντέτζο και Τζανετόπουλος. Στο κέντρο ξεκίνησαν οι Μπεχαράνο και Τζανδάρης ενώ πιο μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο ήταν ο Ντε Βινσέντι. Στα άκρα αγωνίστηκαν ο Νούνιες και ο Ρόμανιτς ενώ ο Γιακουμάκης ήταν στην κορυφή σε ένα 4-2-3-1 το οποίο γινόταν και 4-4-2.

Photo Credits: ΠΑΕ ΠΑΣ Λαμία / Studio Simopoulos

Το παιχνίδι είχε ώρα έναρξης στις 19:00 όμως λόγω καθυστέρησης της αποστολής του Ιωνικού, το ματς άρχισε με ένα τέταρτο καθυστέρηση.

Ο ΠΑΣ Λαμία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20΄όταν ο Ρόμανιτς βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ έκανε το 1-0.

Στο 29΄ο Ιωνικός απείλησε με σουτ εντός του στόχου, όμως ο Σαράνοφ ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν για τη Λαμία.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Λαμία να κρατά αυτό το υπέρ της 1-0 χάρη σε τέρμα του Σέρβου εξτρέμ, Λάζαρ Ρόμανιτς.

Άξιο αναφοράς για το πρώτο ημίχρονο, ήταν τα μαρκαρίσματα για κόκκινη κάρτα του ποδοσφαιριστή του Ιωνικού, Βαλεριάνου, ο οποίος αν και φιλικό κατάφερε σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις να προκαλέσει τις αντιδράσεις τόσο της ομάδας του ΠΑΣ Λαμία όσο και της κερκίδας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για τη Λαμία με αλλαγή, καθώς στη θέση του Τομάς Ντε Βινσέντι πέρασε ο Βίκιντας Σλίβκα.

Δύο σουτ για τις δύο ομάδες στο 53΄για τους γηπεδούχους και στο 59΄για του Νικαιώτες δεν βρήκαν στόχο.

Η ομάδα του Φέστα προσπάθησε στο λίγο πριν συμπληρώσουμε τα 70΄στον αγώνα να απειλήσει με σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο. Παράλληλα, οι αλλαγές που έγιναν από τη μία ώρα αγώνα και έπειτα, έριξαν αρκετά τον ρυθμό και των δύο ομάδων.

Στα εναπομείντα λεπτά του ματς δεν άλλαξε κάτι, η Λαμία κράτησε το 1-0, πήρε μία ακόμη στα φιλικά της παιχνίδια ενώ για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι δεν δέθχηκε γκολ.