Νίκη και για τους Ρόκετς!(vid)

Οι Χιούστον Ρόκετς νίκησαν τους Τζαζ και στη Γιούτα, κάνοντας το 3-0, με τον Χάρντεν να ξεκινάει με 0/15 σουτ- Ισοφάρισαν οι Νάγκετς, μια ανάσα από τα ημιτελικά οι Σίξερς.

NBA PLAYOFFS

Γιούτα Τζαζ-Χιούστον Ρόκετς 101-104 (0-3)

Στο Σολτ Λέικ Σίτι, οι Χιούστον Ρόκετς είχαν σε κακή βραδιά, επιθετικά, τον Τζέιμς Χάρντεν, 3/20 σουτ, αλλά κατάφεραν να φύγουν νικητές από την έδρα των Γιούτα Τζαζ, 104-101, και πλέον θέλουν μία νίκη για να “σκουπίσουν” τη σειρά και να προκριθούν στα ημιτελικά.

Στο δεύτερο λεπτό, οι Τζαζ προηγήθηκαν 8-0 και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχαν τον έλεγχο. Οι Ρόκετς ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο 7′ (15-15) και στο 13′ προσπέρασαν και στο σκορ με 30-31. Στη συνέχεια καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από έξι πόντους (62-56 στο 28′ και 83-89 στο 41′), σε ένα παιχνίδι δραματικό φινάλε. Οι Χάρντεν και Μίτσελ σκόραραν εναλλάξ σε πέντε διαδοχικές επιθέσεις από το 1’30” πριν από την λήξη μέχρι τα 34”, διαμορφώνοντας το σκορ 99-101 σε εκείνο το σημείο.
Στην επόμενη επίθεση ο Τάκερ μάζεψε το πιο κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ στο ματς μετά το άστοχο σουτ του Χάρντεν και 10,6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη έκανε το 99-102. Η Γιούτα είχε άλλη μία ευκαιρία, αλλά παρότι ο Μίτσελ βρήκε μάλλον απρόσμενα ελεύθερο τρίποντο έπειτα από ασυνεννοησία δύο παικτών των Ρόκετς, το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Ο Χάρντεν τα βρήκε σκούρα απέναντι στην άμυνα των Ρούμπιο και Ο’Νιλ, έχασε τα πρώτα 15 σουτ που επιχείρησε (με 0/9 τρίποντα), έβαλε το πρώτο 7’33” πριν από την λήξη και τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 3/20 σουτ, 14/16 βολές, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 4 λάθη. Πέτυχε όμως δύο κρίσιμα καλάθια στα τελευταία δύο λεπτά και είχε παράλληλα μπόλικη βοήθεια από τους συμπαίκτες του, από τον Κρις Πολ (18 πόντοι), μέχρι τον καθοριστικό Πι Τζέι Τάκερ (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Για τους Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 21 από τους 34 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και έκανε τα αδύνατα δυνατά για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη. Ωστόσο, έχασε 11 συνεχόμενα σουτ μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα.

Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει και πάλι στην έδρα των Γιούτα Τζαζ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-28, 55-50, 76-74, 101-104.

Τζαζ: Κράουντερ 5, Ινγκλς 8 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκομπέρ 10 (8 ριμπάουντ, 7 τάπες), Ρούμπιο 10 (6 ασίστ, 5 λάθη), Μίτσελ 34 (9/27 σουτ, 12/17 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φέιβορς 13, Νίανγκ 8 (7 ριμπάουντ), Ο’Νιλ 5, Νέτο, Κόρβερ 8.

Ρόκετς: Τάκερ 12 (10 ριμπάουντ), Καπέλα 11 (14 ριμπάουντ), Πολ 18 (7/15 σουτ, 3 κλεψίματα), Χάρντεν 22 (3/20 σουτ, 14/16 βολές, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκόρντον 12, Φαρίντ 4, Χάουζ 5, Ρίβερς 11, Γκριν 9.

Σαν Αντόνιο Σπερς-Ντένβερ Νάγκετς 103-117 (2-2)

Δέκα τρεις συνεχόμενες ήττες μετρούσαν, στην έδρα των Σαν Αντόνιο Σπερς, οι Ντένβερ Νάγκετς, αλλά τα ξημερώματα το αρνητικό σερί έλαβε τέλος, αφού επικράτησαν 117-103, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2.

Οι Σπερς προηγήθηκαν με 21-11 στο 7ο λεπτό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 34-22, αλλά οι Νάγκετς έκλεισαν την διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και με επιμέρους 3-12 στα μέσα της τρίτης περιόδου, ξέφυγαν με 72-83. Οι φιλοξενούμενοι την διαφορά μέχρι τους 19 πόντους στο 43ο λεπτό (92-111) και έφτασαν εύκολα στη νίκη, έχοντας 15/31 τρίποντα, την ώρα που οι Σπερς είχαν 5/17 από την περίμετρο.

Νίκολα Γιόκιτς (29 πόντοι) και Τζαμάλ Μάρεϊ (24 πόντοι) έκαναν την καλύτερή τους εμφάνιση στην σειρά, για λογαριασμό των Νάγκετς, ενώ πολύ καθοριστική ήταν η παρουσία του Τόρεϊ Κρεγκ, ο οποίος περιόρισε των καλύτερο περιφερειακό των Σπερς, τον Ντέρικ Γουάιτ, και στην επίθεση προσέφερε 18 πόντους.
Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ (24 πόντοι) και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν (19 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Σαν Αντόνιο, ωστόσο ο τελευταίος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή πέντε λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, όταν διαμαρτυρήθηκε για ένα επιθετικό φάουλ και πέταξε την μπάλα προς το μέρος ενός εκ των τριών διαιτητών.

Το πέμπτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει στο Ντένβερ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-22, 54-54, 79-91, 103-117.

Σπερς: Ολντριτζ 24 (10/18 σουτ, 9 ριμπάουντ), Περτλ 8 (9 ριμπάουντ), Γουάιτ 8, ΝτεΡόζαν 19 (7/13 σουτ), Φορμπς 10, Μοτιεγιούνας 7, Ποντέξτερ, Μπέρτανς 5, Γκέι 2 (0/7 σουτ), Κάνινγκχαμ 3, Μιλς 12, Γουόκερ 2, Μπελινέλι 3.

Νάγκετς: Μίλσαπ 2 (1/7 σουτ), Κρεγκ 18 (5/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιόκιτς 29 (10/22 σουτ, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρεϊ 24 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Χάρις 8, Ερνανγκόμεθ, Βάντερμπιλτ, Πλάμλι 6, Μόρις 11, Μπίσλι 7, Μπάρτον 12 (3/3 τρίποντα).

Μπρούκλιν Νετς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 108-112 (1-3)

Το τέταρτο ματς της σειράς είχε σύρραξη, αποβολές και τους Φιλαδέλφεια Σίξερς να νικάνε 112-108 τους Νετς, στο Μπρούκλιν, κάνοντας το 3-1 στη σειρά και να απέχουν μια νίκη από την πρόκριση στα ημιτελικά.

Με 1:26 να απομένει για το φινάλε, ο Ράσελ με σουτ τριών πόντων έβαλε μπροστά τους Νετς, 106-104, για να απαντήσει ο Ρέντικ με τρίποντο, για το 106-107. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα με καλάθι του Χάρις, 108-107, για να ακολουθήσει τρίποντο του Σμαρτ για το 108-110 των Σίξερς. Στην επόμενη επίθεση των Νετς, ο Άλεν έχασε την μπάλα και ο Χάρις με δυο βολές διαμόρφωσε το τελικό 108-112.

Στην τρίτη περίοδο, Μπεν Σίμονς, Τζοέλ Εμπίντ, Τζίμι Μπάτλερ, Τζάρεντ Ντάντλι και αρκετοί ακόμη παίκτες των δύο ομάδων πρωταγωνίστησαν σε ένα θερμό επεισόδιο που οδήγησε σε σύρραξη με κορμιά να προσγειώνονται στις πρώτες σειρές της εξέδρας. Όλα ξεκίνησαν όταν ο Ντάντλι έσπρωξε από πίσω τον Εμπίντ, για να ακολουθήσει ένα σπρώξιμο του Μπάτλερ στον παίκτη των Νετς και στη συνέχεια ένα χάος με σώματα να πέφτουν πάνω στο κοινό και τους ψυχραιμότερους να κάνουν μεγάλη προσπάθεια για να ηρεμήσουν την κατάσταση. Τελικά ο Εμπίντ τιμωρήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, ενώ ο Ντάντλι κι ο Μπάτλερ αποβλήθηκαν.

Ο Τζόελ Εμπίντ με 31 πόντους (12/22 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σίξερς, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Τομπάιας Χάρις με 24 πόντους.
Για τους Μπρούκλιν Νετς, που πήραν το πρώτο ματς της σειράς και έκτοτε μετρούν τρεις σερί ήττες, ο Κάρις ΛεΒέρτ είχε 25 πόντους.

Το πέμπτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει στην έδρα των Σίξερς.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-24, 63-57, 91-85, 108-112

Νετς: Χάρις 10 (0/6 τρίποντα), Ντάντλι 8 (2), Άλεν 21 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΛεΒερτ 25 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ράσελ 21 (6/19 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντίνγουιντι 18 (3), Γκρέιαμ, Κάρολ 2, Χόλις-Τζέφερσον 3

Σίξερς: Μπάτλερ 11 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάρις 24 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Εμπίντ 31 (12/22 σουτ, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ), Ρέντικ 9 (3), Σίμονς 15 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ένις 7 (1), Μπόλντεν 1, Μονρό, ΜακΚόνελ 2