Ο Μιλουτίνοβ κάλυψε τα… κενά του Ολυμπιακού

Με την «υπογραφή» του Νίκολα Μιλουτίνοβ (24π., 7ρ.) που έκανε ρεκόρ καριέρας ο Ολυμπιακός νίκησε, 88-78, όπως και στο Κύπελλο πριν λίγες ημέρες, τον Χολαργό στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν «διπρόσωποι», αφού μετά το επιμέρους σκορ 31-14 στη 2η περίοδο, δέχτηκαν 12-28 στην 3η. Ένα σερί 8-0 στην τελευταία περίοδο αποδείχτηκε αρκετό για να μπει με το… δεξί στην Basket League η ομάδα του Πειραιά. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, έμεινε στο μηδέν εντός πεδιάς (με 0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα) σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ ούτε ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο ματς Κυπέλλου, Γιώργος Πρίντεζης δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα. Ο Μπλατ είδε να δίνουν λύσεις οι Ουίλιαμς-Γκος (15π.), Τουπάν (12π.) και ΛεΝτέι (10π.). Με πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, ο Χολαργός στάθηκε επάξια απέναντι σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο.

Στα 23 χρόνια του, ο Μιλουτίνοβ βελτίωσε την προηγούμενη κορυφαία επίδοσή του σε πόντους που ήταν οι 20 στο εκτός έδρας παιχνίδι του περσινού ελληνικού πρωταθλήματος με τα Τρίκαλα. Και στη Euroleague, η καλύτερη βραδιά του ήταν όταν πέτυχε 20 πόντους απέναντι στην Αναντολού Εφές πέρυσι. Απέναντι στο Χολαργό, ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού είχε 24 πόντους με 8/10 δίποντα και 8/12 βολές, ενώ είχε ακόμη 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 12 κερδισμένα φάουλ (42β.) στο σύστημα αξιολόγησης (δεύτερη καλύτερη επίδοση στην καριέρα του). Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν αντίστροφα για την ευρωπαϊκή εκτός έδρας πρεμιέρα με αντίπαλο την Κίμκι, την Παρασκευή (12/10).

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78

Ορεξάτος μπήκε ο Μιλουτίνοβ και με 7 προσωπικούς πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +9, 13-4. Ο Χολαργός με λύσεις από Γιάνκοβιτς, Λοβ και Φιτζπάτρικ απάντησε με σερί 9-0 για το 13-13. Ο Σέρβος σέντερ των «ερυθρόλευκων» διαμόρφωσε το 16-13 φτάνοντας τους 10 πόντους, ο Τουπάν έκανε το 17-13. Ο Λυκογιάννης είδε τον Θωμά Κώττα να πετυχαίνει σπουδαία καλάθια, με τον Χόκινς να ισοφαρίζει ξανά, 19-19, για τον Χολαργό έξω από τα 6.75. Μετά από 0/4 τρίποντα, Μάντζαρης και Τουπάν ήταν εύστοχοι για το 27-22, με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, 27-22. Με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, Τουπάν και Μιλουτίνοβ συνέχισαν να σκοράρουν για το επιμέρους σκορ 13-4 υπέρ των Πειραιωτών, 40-26. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικά μέχρι το ημίχρονο, με 5 σερί τρίποντα μετά το 40-28 (2 ο Ουίλιαμς-Γκος και από 1 οι Τουπάν, Τίμα και ΛεΝτέι) για το 58-36, που ήταν και το σκορ της 2ης περιόδου (31-14 επιμέρους).

Η 3η περίοδος ανήκε στο Χολαργό, που έτρεξε αρχικά σερί 5-18, χάρη στην ευστοχία στα τρίποντα, 63-54. Οι παίκτες του Μπλατ έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και σκόραραν μόνο από τη γραμμή των βολών. Για 7 λεπτά, η ομάδα του Πειραιά δεν είχε πετύχει καλάθι εντός πεδιάς! Το τρίποντο του Καμπερίδη διαμόρφωσε το σκορ της 3ης περιόδου, 70-64, με το επιμέρους να είναι 12-28. Ο Μιλουτίνοβ και οι Γκος, Τίμα  μπήκαν «ζεστοί» στην 4η περίοδο και με σερί 8-0 ο Ολυμπιακός δεν ξανακοίταξε πίσω. Ο Στρέλνιεκς με γκολ φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε έκανε το 83-74, με το ματς ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 88-78.

Διαιτητές: Σχινάς-Ψαριανός-Μαλαμάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Πρίντεζης 5, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοβ 24, Ουίλιαμς-Γκος 15 (3), Τίμα 7 (2), Βεζένκοφ 2, Μπόγρης, Μάντζαρης 7 (1), Στρέλνιεκς 3, Τουπάν 12 (3), ΛεΝτέι 11 (1)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (1), Γιάνκοβιτς 12, Οκαρέαφορ, Αγκμπελέσε 2, Λοβ 11 (2), Κώττας 13, Καμπερίδης 6 (2), Σπυριδωνίδης 12 (4), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Χόκινς 13 (1)