Δύσκολη νίκη για ΑΠΟΕΛ!(vids)

Τη νίκη με 1-0 πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επί της Ντουντελάνζ.

ΑΠΟΕΛ-Ντουντελάνζ: 1-0

(Μπερτόλιο 71’)

Ο ΑΠΟΕΛ απόψε έπαιξε με την «φωτιά», όμως με γκολ του Μπερτόλιο στο δεύτερο μέρος νίκησε την Ντουντελάνζ με σκορ 1-0 και πήρε μικρό μεν, αλλά σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού του Λουξεμβούργου.

Η ομάδα του Μάριο Μπέιν αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες στην αναμέτρηση από την Ντούντελανζ και θα μπορούσε ακόμη και να χάσει το παιχνίδι, όμως ο «λυτρωτής» Μπερτόλιο με σουτ στο 71ο λεπτό του αγώνα μετά από ασίστ του Μοράις χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Σπάρτακς Γιουρμάλα-Αστάνα: 0-1

(Τβουμάσι 73’)

Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Αστάνα στην έδρα της Σπάρτακς Γιουρμάλα και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Τβουμάσι στο 73’ με όμορφη εκτέλεση φάουλ.

Χάποελ Μπερ Σεβά-Χόνβεντ: 2-1

(Μιγξέλ Βίτορ 35, Εϊνμπίντερ 52’-Λαντζαφάμε 63’)

Τη νίκη με 2-1 πέτυχε η Χάποελ Μπερ Σεβά επί της Χόνβεντ και όλα μένουν ανοικτά.

Η Μπερ Σεβά άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μιγκέλ Βίτορ στο 35ο λεπτό ενώ ο Εϊνμπίντερ έκανε το 2-0 στο 52’ με τρομερό τακουνάκι μέσα από την περιοχή. Όμως στο 63’ ο Λαντσαφάμε με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή μείωσε σε 2-1.

Ζρίνσκι-Μάριμπορ: 1-2

(Τοντόροβιτς 89’-Ζάχοβιτς 43’, Ταβάρες 90+4’ πεν.)

ΜΠΑΤΕ Μπόρισοβ-Αλασκέρτ: 1-

(Ρίος 43’-Ρίος 78’ αυτ.)

Σημαντική ισοπαλία 1-1 απέσπασε η Αλασκέρτ μέσα στην έδρα της ΜΠΑΤΕ Μπόρισοβ.

Η ΜΠΑΤΕ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ρίος στο 43ο λεπτό, αλλά στο 73’ ο ίδιος παίκτης με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Ζρινίσκι έχασε πέναλτι με τον Μιλμπίγια στο 11ο λεπτό και στο 43’ ο Ζάχοβιτς με πλασέ σε κενό τέρμα, έκανε το 0-1. Η Μάριμπορ έμεινε με δέκα παίκτες στο 68ο λεπτό λόγω αποβολής του Βρχόβετς κι έτσι στο 89’ ο Τοντόροβιτς με κοντινό σουτ στο 89’ έκανε το 1-1. Όμως στο 90+4΄ο Ταβάρες με πέναλτι διαμόρφωσε το 1-2.

Σερίφ Τιρασπόλ-Κουκέσι: 1-0

(Μπαντιμπανγκά 79’ πεν.)

Τη νίκη με 1-0 πέτυχε η Σερίφ κόντρα στην Κουκέσι και όλα μένουν ανοικτά σχετικά με την πρόκριση.

Το χρυσό γκολ πέτχυε με πέναλτι ο Μπαντιμπνγκά στο 79ο λεπτό.

Μάλμε-Βαρντάρ: 1-1

(Μπρόρσον 75’-Νικόλοβ 63’)

Ισοπαλία 1-1 απέσπασε η Βαρντάρ μέσα στην έδρα της Μάλμε.

Η Βαρντάρ άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό με όμορφο διαγώνιο σουτ του Νικόλοβ και στο 75’ ο Μπρόρσον με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Μάριεχαμν-Λέγκια: 0-3

(Γκιγιέρμε 8’ πεν., Νάγκι 40’, Χαμαλάινεν 44’)

Από απόψε στην επόμενη φάση η Λέγκια, που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Μάριεχαμν.

Η Λέγκια άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με πέναλτι του Γκιγιέρμε ενώ στο 40’ ο Νάγκι από κοντά μετά από ασταθή επέμβαση του κίπερ της Μάριεχαμν, έκανε το 0-2 με πλασέ. Και τέσσερα λεπτά μετά, ο Χαμαλάινεν με όμορο πλασέ έκανε το 0-3. Στο 61’ αποβλήθηκε ο Νταφάα της Μάριεχαμν.

Ζαλγκίρις-Λουντογκόρετς: 2-1

(Νιουϊάτζι 78’, Κουκλίς 86’-Αμπέλ 18’)

Τεράστια νίκη με ανατροπή πέτυχε η Ζαλγκίρις με 21 κόντρα στη Λουντογκόρετς.

Στο 18ο λεπτό ο Αμπέλ κατέβασε όμορφα, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 0-1, αλλά στο 78’ ο Νιουϊάτζι με κοντινό πλασέ ισοφάρισε. Και στο 86’ ο Κουκλίς με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-1 ενώ στο 90+4’ η Σαλγκίρις έχασε τον Σέρνας με κόκκινη.

Ζίλινα-Κοπεγχάγη: 1-3

(Σπάλεκ 39’-Πάβλοβιτς 68’, 73’, 83’)

Μεγάλο διπλό με ανατροπή (3-1) πέτυχε η Κοπεγχάγη στην έδρα της Ζίλινα.

Η Ζίλινα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Σπάλεκ στο 39ο λεπτό, αλλά στο 61’ αποβλήθηκε ο Κάτσερ και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Δανών και του Πάβλοβιτς. Αρχικά στο 68’ ο άσος της Κοπεγχάγης ισοφάρισε σε 1-1 με τρομερό σουτ και στο 73’ με κοντινό πλασέ έκανε και το 1-2. Μάλιστα στο 83’ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά έγραψε το 1-3.