Άλλα αθλήματαΒόλεϊΤοπικά Σπορ

Τεράστια νίκη για τον ΑΟ Λαμίας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος!

Η ομάδα του ΑΟ Λαμίας κέρδισε με 3-2 τον ΑΟ Θήρας ξεκινώντας το νέο πρωτάθλημα της VolleyLeague Γυναικών με το δεξί.

Με 3-2 σετ ο ΑΟ Λαμίας κέρδισε τον ΑΟ Θήρας και ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα της VolleyLeague Γυναικών με εκπληκτικό τρόπο.

Μεγάλη νίκη στη πρεμιέρα της Volley League Γυναικών για τη Λαμία, η οποία λύγισε με 3-2 σετ τον Α.Ο. Θήρας στο «Χαλκιοπούλειο».

Ο Α.Ο.Λ. προηγήθηκε με 2-0 σετ, με την Περέιρα να πετυχαίνει μέχρι εκείνο το σημείο τους 12 από τους 20 συνολικά πόντους της στην αναμέτρηση. Ο Α.Ο. Θήρας έβγαλε αντίδραση, έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ αλλα΄οι γηπεδούχες έμειναν ζωνταντές και πήραν το δίποντο.

Το 1ο σετ ξεκίνησε με τον Α.Ο. Θήρας να ξεκινάει εντυπωσιακά και να προηγείται με 1-7 αλλά με τον Α.Ο. Λαμίας να ισορροπεί τον αγώνα, να γίνεται ντέρμπι και τελικά η ομάδα της Φθιώτιδας να το κατακτά με σκορ 25-23. Στο δεύτερο σετ το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τελικά ξανά η ομάδα της Λαμίας να το κατακτά με σκορ 25-22 και να κάνει το 2-0 στα σετ. Στο 3ο και 4ο σετ η ομάδα της Σαντορίνης έδειξε να συνέρχεται και σχετικά τα κέρδισε εύκολα και τα δύο σετ ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2 και στέλνοντάς το στο 5ο σετ.

Εκεί, ο Α.Ο. Λαμίας ήταν πιο ψύχραιμος και στις λεπτομέρειες επικράτησε με 15-13 και ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη νέα Volley League Γυναικών.

Η γνώμη του πάγκου
Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Α.Ο. Λαμίας 2013)
: «Μεγάλη νίκη σε ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, κάναμε όμως την κοιλιά μας αλλά το σημαντικό είναι ότι στο τέλος πήραμε τη νίκη».

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Συγχαρητήρια στη Λαμία. Εμείς παλέψαμε για κάθε μπάλα. Στα δύο πρώτα σετ κάναμε περισσότερα λάθη που μας στοίχισαν. Πρέπει να δούμε τα λάθη μας, να τα διορθώσουμε και να προχωρήσουμε στα επόμενα παιχνίδια».

Διαιτητές: Χλωρός, Κουτσής, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Μπόλης, Στάικος, Γραμματεία: Γούβαλη.