Τοπικά Σπορ

Τεράστια εκτός έδρας νίκη για τους Αμφικτύονες Λαμίας!

Την πρώτη του νίκη πέτυχαν σήμερα οι Αμφικτύονες Λαμίας, καθώς κέρδισαν εκτός έδρας τον Έσπερο Καλλιθέας.

Με σκορ 29-30 οι Αμφικτύονες Λαμίας κέρδισαν εκτός έδρας τον Έσπερο Καλλιθέας, παίρνοντας έτσι την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής χάντμπολ ανδρών.

Η ανακοίνωση:

Η πρώτη μας νίκη μετά από ένα καλό, αλλά και αμφίρροπο παιχνίδι απέναντι στην αξιόλογη ομάδα του Έσπερου Καλλιθέας.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο πρώτο 15λεπτο παίρνοντας μια διαφορά 5 γκολ(4-9)

Στη συνέχεια μετά από κακή άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση η ομάδα μας επέτρεψε στην αντίπαλη ομάδα να μας φτάσει στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με ισοπαλία 14-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Έσπερου εκμεταλλευόμενη και το σοκ της ομάδας μας με τον τραυματισμό του Βασίλη Λαμπράκη άρχισε να χτίζει μια διαφορά φτάνοντας στο 57’στην ανώτερη τιμή της και προηγήθηκε με 4 γκολ (28-24).

Στα τελευταία 3 λεπτά η ομάδα μας βελτιώνοντας την άμυνα της βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει το σκορ και με επιμέρους σκορ 6-1 κατέκτησε μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 29-30.