ΒόλεϊΤοπικά Σπορ

Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΟ Λαμίας σε ματς θρίλερ!

Επιστροφή στις νίκες για τη Λαμία, η οποία μετά από δύο και πλέον ώρες αγώνα επικράτησε εντός έδρας με 3-2 σετ του Μαρκόπουλου.

Η Λαμία πέτυχε τη τρίτη της φετινή νίκη και με το δίποντο έφτασε τους 7 βαθμούς. Το Μαρκόπουλο από την άλλη, γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη του ήττα και με τον βαθμό που απέσπασε έφτασε τους 12. Άτυχη της αναμέτρησης η Αμερικανίδα διαγώνια του Α.Ο.Μ., Οντριάνα Φιτζμόρις, η οποία χτύπησε στον αστράγαλο στο 15-8 του τρίτου σετ και αποχώρησε υποβασταζόμενη, με την Ιωάννα Σπανάκη να παίρνει τη θέση της.

Περέιρα και Λίβνγκστον οδήγησαν τις νικήτριες στο σκοράρισμα με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ για το Μαρκόπουλο η Φιτζμόρις είχε 17 μέχρι να τραυματιστεί, με την Σπανάκη να έχει 13.

Το Μαρκόπουλο πήρε το προβάδισμα στο σκορ κατακτώντας το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, με τη Λαμία να αντιδρά για το 2-1 σετ με 25-16 και 25-17. Οι αθλήτριες της ομάδας των Μεσογείων παρά τον τραυματισμό της Φιτζμόρις κατάφεραν να κατακτήσουν με 18-25 το τέταρτο σετ και να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ η Λαμία με επιθέσεις της Περέιρα προηγήθηκε με 3-0, με το Μαρκόπουλο από εκείνο το σημείο και μετά να μην μπορεί να ισοφαρίσει, για να τελειώσει το παιχνίδι η Μέμπους για το 15-11.

Διαιτητές: Κατσιούλης, Μαυράκης, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Στάικος, Μπόλης, Γραμματεία: Καραβάνα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-14, 19-21, 25-27
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-16
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-14, 25-17
4ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 18-25
5ο σετ: 5-2, 10-6, 12-8, 15-11

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 12 άσσους, 65 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-27, 25-16, 25-17, 18-25, 15-11) σε 131′

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέμπους 10 (4/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Περέιρα 24 (19/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Βαρμπάνοβα 16 (13/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 9% άριστες), Λίβινγκστον 23 (22/54 επ., 1 άσσος, 58% υπ. – 36% άριστες), Μητακίδου 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 41% υπ. – 41% άριστες), Γκόλτσιου 1 (1/6 επ.).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 17 (15/35 επ., 2 μπλοκ), Νάγκελς 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σμιθ 10 (6/24 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 21% άριστες), Φίτερερ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 1 (1 μπλοκ), Καλανταρίδου 8 (8/31 επ., 46% υπ. – 23% άριστες) / Γούλα (λ, 50% υπ. – 36% άριστες), Δήμου (λ), Δικαιούλια 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Κωτσαρά, Γράβαρη 1 (1/3 επ.), Ευαγγελίου 3 (2/5 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 30% άριστες), Σπανάκη 13 (12/23 επ., 1 άσσος), Βαϊοπούλου 1 (1 άσσος).

Η γνώμη του πάγκου

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Δύσκολο παιχνίδι, το οποίο ήταν συναρπαστικό. Αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαμε να πάρουμε και το τρίποντο. Κρατάμε όμως τη νίκη, γιατί προερχόμασταν από έναν αγώνα που δεν πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Συνεχίζουμε τη δουλειά γιατί έρχεται ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη που θα διεκδικήσουμε τη νίκη».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Ξεκινήσαμε άσχημα αλλά καταφέραμε και το πήραμε το πρώτο σετ, κάνοντας αρκετά λάθη. Το σερβίς μας δεν λειτούργησε καλά, όπως επίσης και το μπλοκ-άμυνα. Ο τραυματισμός της Φιτζμόρις μας αποσυντόνισε λίγο, αλλά η Σπανάκη έκανε καλή δουλειά. Έχουμε πολλά να δουλέψουμε αυτή την εβδομάδα για το παιχνίδι με τη Σαντορίνη».