ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Τα έδωσε όλα στη Βέροια ο Έσπερος αλλά… ηττήθηκε!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά και στην παράταση, ο Έσπερος Λαμίας γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα στον εκτός έδρας αγώνα με τον Φίλιππο Βέροιας.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής μπάσκετ ανδρών, ο Έσπερος Λαμίας αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Φίλιππο Βέροιας.

Μια ήττα που σε καμιά περίπτωση δεν βγάζει εκτός στόχων τον Έσπερο, αλλά που θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί, αν η ομάδα της Λαμίας δεν έκανε κακό πρώτο ημίχρονο στο επιθετικό σκέλος και αν η διαιτησία ήταν καλύτερη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα, ιδίως σε κρίσιμες φάσεις του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη αν και βρισκόταν μπροστά στο σκορ με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου έστω και με μικρή διαφορά, βρέθηκε να χάνει με σκορ 35-29 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα, ο Φίλιππος είχε φτιάξει διαφορά 12 πόντων καθώς κέρδιζε με 62-51. Όμως, στο τελευταίο μέρος κανονικού αγώνα ο Έσπερος πάτησε γκάζει, αντέδρασε και έφερε το ματς στην ισοπαλία 77-77 κάτι που οδήγησε το ματς στην παράταση.

Εκεί πιο εύστοχη ήταν η ομάδα της Βέροιας η οποία τελικά κέρδισε με σκορ 93-88.