ΜπάσκετΤοπικά Σπορ

Άνετη νίκη για τον Έσπερο Λαμίας στη Μίκρα!

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, ο Έσπερος Λαμίας πήρε τη νίκη απέναντι στον Ναύαρχο Βότση, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής μπάσκετ ανδρών.

Το ρεπορτάζ του StereaBasket.gr:

Με άνεση πέρασε από το κλειστό της Μίκρας ο Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας κερδίζοντας τον Ναύαρχο Βότση με 67-84 και απολαμβάνει μόνος πρώτος την κορυφή της βαθμολογίας εκμεταλλευόμενος το ρεπό των Ιωαννίνων.

Η ομάδα του Σοφογιάννη μπήκε πολύ καλά στο ματς, προηγήθηκε με 19-30 και έδειξε να ελέγχει πλήρως το ρυθμό.

Στη β’ περίοδο χαλάρωσε με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρουν την ευκαιρία και να μειώσουν σε 40-48.

Στο β’ ημίχρονο ο Έσπερος μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει τον αγώνα και με πολύ καλή άμυνα ξέφυγε στο σκορ με 42-67 στο 30′ τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-19!

Οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν ακόμα και με 29 πόντους, χαλάρωσαν προς το τέλος για να ”ροκανίσει” κάπως τη διαφορά ο Ναύαρχος Βότσης μειώνοντας στο τελικό 67-84.

Διαιτητές: Ντούρας-Νέδογλου-Ισιγώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-30, 40-48, 42-67, 67-84.

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ (Καραμουσαλίδης): Παπαδόπουλος 12 (1), Χαβαλές, Νταής, Γκίζης 6, Βλασσόπουλος 6 (2), Αγριόπουλος 8 (2), Παππάς 10, Μαυροχωρίδης 7, Κυρατζής 2, Ψάλτου, Μερκούρης 2, Καραγεώργος 14.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 8 (1), Βαζούκης 8 (1), Κολοβός, Τζόρτζεβιτς 21, Μπακέας 3 (1), Αργύρης, Τεπετίδης 9, Πελεκούδας 2, Προδρόμου 8, Παπαδάκης 15 (3), Μαντίκος 8 (2).