Ένα δεκάλεπτο… έφτανε στην Άρσεναλ!(vid)

Η Άρσεναλ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Γουότφορντ, αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο έφτασε στη νίκη με 2-0.

Η Γουότφορντ έκανε πολύ καλή εμφάνιση, έχασε πολλές ευκαιρίες στο Λονδίνο και στο τέλος το πλήρωσε, με τους κανονιέρηδες να πετυχαίνουν δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και να συνεχίζουν το καλό τους σερί, κερδίζοντας με 2-0. Οι παίκτες του Γκράθια έβγαιναν πολύ επικίνδυνα στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητά τους, όμως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς χάθηκε για την Άρσεναλ στο 15’ με τον Λακαζέτ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τσεχ τραυματίστηκε εκτελώντας ένα ελεύθερο και ο Λένο πέρασε στη θέση του για να σώσει τους γηπεδούχους με τις αποκρούσεις του με το ξεκίνημα της επανάληψης στις προσπάθειες των Ντίνι και Περέιρα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν, αλλά στο 81’ σκόραρε σε λάθος εστία, όταν ο Κάθκαρτ στην προσπάθειά του να προλάβει τον Λακαζέτ έκανε το 1-0. Τα πάντα τελείωσαν 2’ αργότερα, όταν ο Οζίλ έκανε το 2-0 και χάρισε τους 3 βαθμούς στην Άρσεναλ.

Άρσεναλ (Ουνάι Έμερι): Τσεχ (45+3’ Λένο), Μπεγιερίν, Χόλντινγκ, Μουστάφι, Μονρεάλ, Τζάκα, Τορέιρα, Ράμσεϊ (63’ Ιβόμπι), Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ (77’ Γουέλμπεκ), Λακαζέτ

Γουότφορντ (Χάβι Γκράθια): Φόστερ, Χολέμπας, Καμπασέλε, Κάθκαρτ, Ναβάρο, Ντουκουρέ, Καπού, Χιουζ, Περέιρα, Γκρέι (72’ Σαξές), Ντίνι