Ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής στη Γ΄ Εθνική

Στην ιστορία της Γ’ Εθνικής μπαίνει το ρεκόρ του Γιώργου Φιλιά, ο οποίος έπαιξε για 45 λεπτά στο παιχνίδι του ΑΠΣ Ζάκυνθος με τον Εθνικό Σκουλικάδου.

Ο πολύπειρος τερματοφύλακας έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής στην κατηγορία αφού η ακριβή του ηλικία είναι 48 χρονών, 3 μηνών και 19 ημερών.

Το προηγούμενο ρεκόρ σύμφωνα με τα στοιχεία που υπάρχουν ήταν του Γιώργου Καραγκούνη με το Ζευγολατιό το 2018 καθώς ήταν 48 ετών, 3 μηνών και 6 ημερών.

Αυτή η ιστορία μας πάει στο κοντινό παρελθόν, όταν κάθισε ο Κώστας Αγοράκης κάτω από τα γκολπόστ του Διαγόρα Βραχνείκων σε ματς με τον Αστέρα Αμαλιάδας, κάνοντας ντεμπούτο στην Γ’ Εθνική. Ο Πατρινός κίπερ την ημέρα του αγώνα ντεμπούταρε σε ηλικία των 43 ετών, τεσσάρων μηνών και 24 ημερών! Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι και δέχτηκε ένα γκολ, ενώ η ομάδα του επικράτησε με 3-1.