Ήττα για τον Έσπερο Λαμίας στον τελικό με τη Χαλκίδα!(pics)

Στον τελικό των παίδων το ΧΒΑ κέρδισε τον Έσπερο Λαμίας με 58-52 και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας του.

Η ομάδα του Μπρατσιάκου φάνηκε πως ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και πιο ψύχραιμη στο φινάλε κερδίζοντας τον τελικό απέναντι στον Έσπερο Λαμίας. Το ματς στο τελευταίο λεπτό πήγε στο καλάθι με την ομάδα της Χαλκίδας να επικρατεί με 58-52.

Δείτε αναλυτικά την έκβαση του αγώνα:

Η  ομάδα του Έσπερου μπήκε δυνατά στην αρχή και προηγήθηκε με 2-12 παρότι το ΧΒΑ κατάφερε να ανανεώσει πολλές επιθέσεις, αντιμετώπισε προβλήματα στο σκοράρισμα. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του ΧΒΑ να απαντήσει και με ένα μικρό σερί 6-0 να κάνει το 8-12 με 3 λεπτά να μένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Έσπερο να προηγείται με 11-14.

Στο πρώτα δύο λεπτά του 2ου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες, έκαναν  λάθη, δυσκολεύτηκαν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με το σκορ να διαμορφώνεται σε 11-17. Αμφότεροι υπέπεσαν σε αρκετές παραβάσεις με το σκορ να είναι ιδιαίτερα χαμηλό.

Η ομάδα του Μπρατσιάκου δεν βρήκε λύσεις σε κάποιες απόπειρες έξω από τα 6,75 μ. με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει 16-19 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο η ομάδα του Σοφογιάννη προηγήθηκε με 20-23.

Η κόρνα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε τον Έσπερο μπροστά στο σκορ με 24-26.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Έσπερος Λαμίας προηγήθηκε με 26-30. Αμέσως μετά το ΧΒΑ απάντησε με 4-0 σερί για το 30-30. Δύο λεπτά πριν το τέλος του γ’ δεκαλέπτου το ΧΒΑ προηγήθηκε με 35-32. Με ένα λεπτό για το τέλος της 3ης περιόδου, το ΧΒΑ για πρώτη φορά μπροστά με 8 πόντους (40-32) καθώς βρήκε κάποιες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρίσκει την ομάδα της Χαλκίδας μπροστά με 6 πόντους (42-36).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι σημειώθηκε στα 6:50 πριν τη λήξη, με το ΧΒΑ να κάνει το 44-35 και τον Έσπερο να απαντά αμέσως με γκολ-φάουλ για το 44-38. Με 5:25 για τη λήξη η ομάδα της Λαμίας έκανε το 44-40 και όλα προμήνυαν ένα συναρπαστικό φινάλε.

Με 4:30 λεπτά για τη λήξη το ΧΒΑ προηγήθηκε με 49-40 και ο Έσπερος απάντησε για το 49-47 και ο τελικός πήρε…φωτιά!

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Έσπερος ισοφάρισε σε 49-49 με 9-0 σερί και το ΧΒΑ με καλάθι ξαναπαίρνει το προβάδισμα με  51-49.

Με τρίποντο του Νικολάου το ΧΒΑ πέρασε με 54-49 μπροστά 1 λεπτό πριν το τέλος. Στην επόμενη φάση ο Μαντζούκας με 1/2 βολές έγραψε το 54-50. Στα 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Μαντζούκας πήρε επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 54-52. Το ΧΒΑ έχασε την επίθεση οι παίκτες του Έσπερου πήραν το ριμπάουντ όμως έχασαν τη μπάλα, οι παίκτες του Μπρατσιάκου σκόραραν κάνοντας το 56-52. Στην επαναφορά μία πάσα ενός γηπέδου από τον Μαντζούκα δεν βρήκε παραλήπτη με τον Νικολάου να γράφει κάτω από τη μπασκέτα το τελικό 58-52 που δίνει το τρόπαιο στο ΧΒΑ!

Διαιτητές: Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, 24-26, 42-36, 58-52.

ΧΒΑ (Μπρατσιάκος-Τσουμάνης-Γαλάνης): Νεστορίδης 5 (1), Σπύρου 4, Μπασινάς 2, Ζεμπίλης 2, Αποστόλου, Βογιατζής 19 (1), Νικολάου 8 (2), Δημόπουλος, Παπανδρέου 12, Σταθόπουλος, Σαλταγιάννης, Μάλλιαρης 6.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Ζαρκαδούλας, Ψυχούλης 13, Φασούλας, Μαντζούκας 21 (2), Τάκης, Χαρίλας, Παπαηρακλής, Μαραζιάρης, Θεοφανόπουλος 15 (1), Αυγίκος, Κολώνιας, Ευθυμίου 3.

Πηγή: eviabasket