Πέρασε με Πιάτεκ από το «Μπεντεγκόντι» η Μίλαν!(vid)

Η Μίλαν που αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω, χρειάστηκε ένα γκολ από πέναλτι για να κερδίσει τη Βερόνα με 1-0.

SERIE A’-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΕΡΟΝΑ-ΜΙΛΑΝ: 0-1

Γήπεδο: Μαρκ Αντόνιο Μπεντεγκόντι

Έστω και δύσκολα, η Μίλαν πέρασε με 1-0 από την έδρα της Βερόνα, η οποία αγωνίστηκε για 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Στο 21ο λεπτό ο Μανιανέλο απέβαλλε τον Στεπίνσκι με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο στον Μουζάκιο κι όμως στο 28’ η Βερόνα απείλησε με το σουτ του Ραχμάνι που πέρασε μόλις έξω.

Στο 57ο λεπτό η Μίλαν είχε δοκάρι με τον Καλάμπρια, μετά από σέντρα του Ρέμπιτς, αλλά στο 60’ είχε δοκάρι και η Βερόνα με τον Βέρε και στο 67’ η Μίλαν κέρδισε πέναλτι για χέρι του Γκίντερ και ο Πιόντεκ από την άσπρη βούλα έκανε το 0-1. Στο 85ο λεπτό ο Πιόντεκ πέτυχε κι άλλο γκολ αλλά ακυρώθηκε από το VAR και  στο 90+4′ αποβλήθηκε και ο Καλάμπρια.

ΒΕΡΟΝΑΣιλβέστρι, Φαραόνι, Γκίντερ, Ραχμάνι (79’ Τουτίνο), Κούμπουλα, Βελόσο, Λάζοβιτς, Βέρε (67’ Πεσίνα), Τζατσάνι (79’ ΝτιΚαρμίνε), Αμραμπάτ, Στεπίνσκι

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Μουζάκιο, Ροντρίγκες, Ρομανιόλι, Καλάμπρια, Μπίλια, Κεσί, Τσαλχάνογλου, Πακέτα (46’ Ρέμπιτς), Σούσο, Πιόντεκ